Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę…
2020-11-01, 08:30 Autor: Joanna Matlak

Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości

Ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
Ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
- W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot w diecezji opolskiej z którym rozmawialiśmy o sensie Uroczystości Wszystkich Świętych, śmierci, przemijaniu, naszych patronach i o tym, że każdy może zostać świętym.
- Zdumiewające, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat zapomnieliśmy jak kruche jest życie. Mamy przecież cywilizacyjną plagę raka, która mocno stawia do pionu, a jednak postrzegam wśród ludzi, że to wręcz niemożliwe, że coś na wiele miesięcy może nam zdestabilizować cały system. Wygląda to tak jakby wielu z nas próbowało uciec od tematu śmierci, z ktorym przecież i tak każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć - mówił ks. Buczma i dodał, że po części jest to wynik strachu.

Naszego gościa pytaliśmy też o świętych patronów.

- Czytając ich życiorys po latach możemy stwierdzić, że to przecież w ogóle nie jest nasz styl życia, ale z drugiej strony obecność świętych polega też na tym, że oni są obecni w XX i XXI wieku. Tylu ludzi jest wyniesionych na ołtarze i ich styl zycia może być inspiracją dla innych - powiedział nasz gość.
Z Ks. Mateuszem Buczmą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej 2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »