Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków…
2020-10-28, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w regionie

Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry ale i potrzeb, aby pielęgniarki były niezbędne do prowadzenia działalności nie tylko w tej opiece dotyczącej uzależnień ale i opiece psychiatrycznej - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Roman Kolek ,wicemarszałek województwa. Z naszym gościem rozmawialiśmy o apelu jaki radni wystosowali do przedstawicieli rządu i opolskich parlamentarzystów. Jednym z problemów są normy zatrudnienia pielęgniarek. Radcy napisali m.in. że „brak zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek spowoduje w praktyce likwidację całodobowego lecznictwa uzależnień w województwie opolskim, a zapewne i w Polsce.”

- Jeśli ktoś ustala normy, to musi uwzględniać koszty funkcjonowania. Psychiatria od wielu lat nie była dobrze traktowana. Naszym celem nie jest obniżenie jakości opieki. Widzimy potrzebę zatrudniania większej ilości psychologów, terapeutów, którzy muszą w tym procesie uczestniczyć – mówił wicemarszałek Kolek.


Zdaniem naszego gościa dziś normy zatrudnienia pielęgniarek są zbyt wygórowane, a na rynku pracy brakuje pielęgniarek, które są w stanie je spełnić.


- Ponadto specyfika pracy powoduje, że nie ma chętnych do pracy w psychiatrii. W naszych jednostkach te normy powodowałyby zwiększenie zatrudnienia o 100 procent i podnosiłyby znacznie koszty – dodaje Roman Kolek.

- Na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zauważyłem, że zaczyna panować zrozumienie dla tego tematu. Samo środowisko psychiatryczne wskazuje, że te normy są zawyżone. Nasz apel ma na celu przypomnienie tego tematu – mówił Kolek.

Nasz gość zwrócił także uwagę na kwestię deinstytucjonalizacji psychiatrii. Zdaniem Romana Kolka, nie przekłada się to na realia.


- W deinstytucjonalizacji chodzi o to, żeby obciążenie przerzucić na opiekę środowiskową i dzienną i ja się z tym zgadzam, ale proszę zwrócić uwagę, że w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu mieliśmy taki oddział psychiatryczny i decyzją władz powiatu trzeba było go zamknąć ze względu na kłopoty z utrzymaniem działalności i niedoborem kadry – zwrócił uwagę wicemarszałek Kolek.


Apel został skierowany m.in. do Ministerstwa Zdrowia, premiera, opolskich parlamentarzystów i władz opolskiego NFZ.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***