Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków…
2020-10-28, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w regionie

Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry ale i potrzeb, aby pielęgniarki były niezbędne do prowadzenia działalności nie tylko w tej opiece dotyczącej uzależnień ale i opiece psychiatrycznej - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Roman Kolek ,wicemarszałek województwa. Z naszym gościem rozmawialiśmy o apelu jaki radni wystosowali do przedstawicieli rządu i opolskich parlamentarzystów. Jednym z problemów są normy zatrudnienia pielęgniarek. Radcy napisali m.in. że „brak zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek spowoduje w praktyce likwidację całodobowego lecznictwa uzależnień w województwie opolskim, a zapewne i w Polsce.”

- Jeśli ktoś ustala normy, to musi uwzględniać koszty funkcjonowania. Psychiatria od wielu lat nie była dobrze traktowana. Naszym celem nie jest obniżenie jakości opieki. Widzimy potrzebę zatrudniania większej ilości psychologów, terapeutów, którzy muszą w tym procesie uczestniczyć – mówił wicemarszałek Kolek.


Zdaniem naszego gościa dziś normy zatrudnienia pielęgniarek są zbyt wygórowane, a na rynku pracy brakuje pielęgniarek, które są w stanie je spełnić.


- Ponadto specyfika pracy powoduje, że nie ma chętnych do pracy w psychiatrii. W naszych jednostkach te normy powodowałyby zwiększenie zatrudnienia o 100 procent i podnosiłyby znacznie koszty – dodaje Roman Kolek.

- Na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zauważyłem, że zaczyna panować zrozumienie dla tego tematu. Samo środowisko psychiatryczne wskazuje, że te normy są zawyżone. Nasz apel ma na celu przypomnienie tego tematu – mówił Kolek.

Nasz gość zwrócił także uwagę na kwestię deinstytucjonalizacji psychiatrii. Zdaniem Romana Kolka, nie przekłada się to na realia.


- W deinstytucjonalizacji chodzi o to, żeby obciążenie przerzucić na opiekę środowiskową i dzienną i ja się z tym zgadzam, ale proszę zwrócić uwagę, że w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu mieliśmy taki oddział psychiatryczny i decyzją władz powiatu trzeba było go zamknąć ze względu na kłopoty z utrzymaniem działalności i niedoborem kadry – zwrócił uwagę wicemarszałek Kolek.


Apel został skierowany m.in. do Ministerstwa Zdrowia, premiera, opolskich parlamentarzystów i władz opolskiego NFZ.

Zobacz także

2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »