Dlaczego Komitat Fejér ?
- To dlatego, że Opole miało bliskie relacje z miastem Székesfehérvár już od 1978 roku i to utorowało drogę do tych kontaktów i stworzenia więzi – odpowiedział radny. – Do podpisania współpracy doszło w 2000 roku, wtedy marszałkiem był Ryszard Galla a w imieniu sejmiku podpisywał je przewodniczący sejmiku Stanisław Jałowiecki.
- My mamy 10 partnerów zagranicznych, ale tutaj jest szczególnie duży ładunek emocji i kontakty są bardzo przyjazne – mówił nasz gość.
- To 20 lat to przede wszystkim tworzenie przyjacielskich relacji, które stworzyły fundament pod stałe formy współpracy, które są np. realizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, przez Izbę Rzemieślniczą, ale przede wszystkim przez nasze departamenty kultury i sportu, czyli wymiana kulturalna. Najistotniejszą sprawą są też promocja gospodarki i turystyki – mówił Hubert Kołodziej.
Dodajmy, że oba regiony organizują także Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, rozwija się też współpraca z Polonią w Komitacie Fejér. W tym roku wiele inicjatyw stanęło pod znakiem zapytania z powodu pandemii.