Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk…
2020-09-19, 08:15 Autor: Witold Żurawicki

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury
Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem i ekologiem Grzegorzem Olosiem.
- Jedną z głównych przyczyn, dla których ubywa nam gatunków flory u fauny, oprócz zmian klimatycznych to jest właśnie utrata siedlisk – wyjaśnił biolog i ekolog Grzegorz Oloś.

Gdy nie ma siedlisk – gatunki flory i fauny po prostu nie mają gdzie żyć. Dla przykładu: od kiedy człowiek przerzucił się z gospodarki wędrowno-zbierackiej i przerzucił się na gospodarkę rolną – wykarczował połowę lasów. Lasów mamy mało jak nigdy wcześniej.
W Polsce i owszem, mamy sporą lesistość, ale wzrasta ona kosztem nieużytków. Poza tym nowo nasadzone lasy, jakie dzisiaj tworzymy, a las bliski temu, co było kiedyś – to dwa inne światy.

-Jest nas po prostu bardzo dużo, każdy z nas potrzebuje przestrzeni – powiedział o destrukcyjnej działalności człowieka Grzegorz Oloś.
I w efekcie – w pogoni także za żywnością – niszczymy środowisko, spychamy zwierzęta na tereny, na których one mają problemy z przetrwaniem. Degradacja środowiska także powoduje wymieranie różnych gatunków. Co więcej – także takich, jakich nie zdołaliśmy jeszcze poznać. Na przykład w lasach Amazonii. Ale także w Polsce, bo przecież nie ma już choćby tarpana.

Zobacz także

2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw Porannym gościem Radia Opole był Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu, z którym rozmawialiśmy o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej 2020-10-14, godz. 08:39 Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt” – W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy… » więcej 2020-10-13, godz. 08:32 Dorota Piechowicz–Witoń o budżecie obywatelskim na rok 2021 - Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.opole.pl, to ważne i bezpieczne w czasie epidemii. Klikamy opcję głosuj, system pyta nas o dane i… » więcej 2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***