Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach…
2020-06-14, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u

Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. W ten sposób skomentował fakt, że IPN prowadzi prace wykopaliskowe w dawnym obozie jenieckim w Łambinowicach.
Jak na razie nie udało się tam zidentyfikować grobów żołnierzy Września’ 39, ale prace dopiero rozpoczęto, więc w przyszłości niewykluczone, że odnalezione zostaną artefakty świadczące o takich pochówkach.

14 czerwca obchodzimy rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu w Auschwitz.

- Ci, którzy ginęli w tym obozie to byli twardzi Polacy. To byli ludzie, którzy jeszcze na szafocie potrafili krzyknąć: Jeszcze Polska nie zginęła – zastrzegł dr Tomasz Greniuch.

Stąd też akcja uświadamiającą i honorująca ofiary, jaką zamierza przeprowadzić opolska Delegatura IPN. Polegać ona będzie między innymi na prezentacji kilku sylwetek tych niezłomnych więźniów, którzy do końca zachowali godność, choć nie zachowali życia.

Warto dodać, że do obozu śmierci w Oświęcimiu zesłano ponad 150 tysięcy tysięcy Polaków, w tym choćby bardzo wielu Ślązaków. Ponad połowa Polaków obozu nie przeżyła.

Zobacz także

2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***