Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach…
2020-06-14, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u

Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. W ten sposób skomentował fakt, że IPN prowadzi prace wykopaliskowe w dawnym obozie jenieckim w Łambinowicach.
Jak na razie nie udało się tam zidentyfikować grobów żołnierzy Września’ 39, ale prace dopiero rozpoczęto, więc w przyszłości niewykluczone, że odnalezione zostaną artefakty świadczące o takich pochówkach.

14 czerwca obchodzimy rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu w Auschwitz.

- Ci, którzy ginęli w tym obozie to byli twardzi Polacy. To byli ludzie, którzy jeszcze na szafocie potrafili krzyknąć: Jeszcze Polska nie zginęła – zastrzegł dr Tomasz Greniuch.

Stąd też akcja uświadamiającą i honorująca ofiary, jaką zamierza przeprowadzić opolska Delegatura IPN. Polegać ona będzie między innymi na prezentacji kilku sylwetek tych niezłomnych więźniów, którzy do końca zachowali godność, choć nie zachowali życia.

Warto dodać, że do obozu śmierci w Oświęcimiu zesłano ponad 150 tysięcy tysięcy Polaków, w tym choćby bardzo wielu Ślązaków. Ponad połowa Polaków obozu nie przeżyła.

Zobacz także

2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej 2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »