Naczelnik CDO zwróciła uwagę, że organizacje często szukają innych dróg i przebranżawiają się. – Jest potrzeba działań akcyjnych, charytatywnych i my widzimy w przestrzeni miasta, że w tym trudnym czasie jest bezpośrednia pomoc czy akcje wolontariackie – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń.
- Problemy finansowe mogą się pojawić jeśli ten czas będzie się przedłużał. NGO-sy realizują różne działania z różnych źródeł, często są to zadania wieloletnie. Mamy przygotowany pakiet informacyjny, niebawem uruchomimy newsletter w którym będzie informować o różnych środkach finansowania z całego kraju.
To pomoc dla organizacji, które w drugiej połowie roku mogą szukać pieniędzy nie tylko w środkach gminnych (a budżety gminne są mocno nadwyrężone w związku z pandemią), ale i w funduszach krajowych.
- Będą nowe potrzeby związane z nowymi problemami. Ten czas izolacji jest trudny dla naszego zdrowia psychicznego i to co odnotowują organizacje i co nam jest zgłaszane to problem związany z przemocą i agresją w rodzinie, są duże problemy wśród dzieci, ale kolejny duży temat to powrót do uzależnień – zwróciła uwagę naczelnik CDO.
W tym miejscu warto przypomnieć, że rozliczając się z Urzędem Skarbowym można wesprzeć organizacje pozarządowe przekazując im 1% podatku.