Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny
- Kradzieży z włamaniem, które są bardzo uciążliwe dla mieszkańców, odnotowaliśmy mniej o około 8 %. Rozbojów jest blisko o 30% mniej przy wykrywalności 84%. Pamiętam lata 90. kiedy wykrywalność była na poziomie 35-40%. Odnotowaliśmy wysoką wykrywalność w kradzieży samochodów. To jest blisko 68% odnalezionych samochodów, które pochodziły z kradzieży – powiedział nadinspektor Kaleta.
Natomiast najlepsza w kraju okazała się lubelska policja. Tam poziom wykrywalności wyniósł 83%. – Jeśli chodzi o dane statystyczne to my plasujemy się mniej więcej w połowie wszystkich garnizonów policji. Wiele przed nami. Będziemy się starali, aby ta wykrywalność jeszcze wzrastała. Jest wiele możliwości, które są do dyspozycji policji, np. sprzęt techniczny, ale też w zakresie przepisów, które się zmieniają. Przecież prawo ewaluuje zwłaszcza w kierunku nowych trendów przestępczości, czyli np. cyberprzestępczości – mówił Kaleta.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu 3 lata temu powstała specjalna sekcja, a dziś jest to wydział ds. walki z cyberprzestępczością. – Ten wydział się rozrasta, dlatego, że widzimy potrzebę, aby w takiej komórce pracowali wysokiej klasy specjaliści, przede wszystkim informatycy, którzy dobrze poruszają się w przestrzeni internetowej. Oni wyszukują symptomów, które świadczą o popełnianiu przestępstw, a one są różnego rodzaju, bo to nie tylko oszustwa, handel danymi, ale też pedofilia. Więc mamy tutaj duże pole do popisu – mówił nasz gość.
W opolskim garnizonie pracuje ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy, wakaty wynosi niecałe 3%. – Jest niski ponieważ w porównaniu do poprzednich lat mieliśmy 5-6%. Pomimo tego, że mówi się o niedoborach kadrowych w policji, to odnotowaliśmy większą ilość przyjętych kandydatów o 12 osób, w porównaniu do ubiegłego roku. Łącznie w 2019 roku przyjęliśmy 154 nowe osoby - zaznaczył komendant i pokreślił, że w dużej mierze wpływ miały na to podwyżki pensji, które wprowadzono od 2019 roku, a także od 2020 roku.