Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z płk. Adamem Mazgułą i Aleksandrem Kwaśniewskim…
2019-10-03, 08:38 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Adamem Mazgułą i Aleksandrem Kwaśniewskim o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Płk Adam Mazguła o swoim programie oraz o tym, że jego wypowiedź na temat stanu wojennego została wyrwana z kontekstu i źle zrozumiana
Płk Adam Mazguła, kandydat do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 51
– Moja wypowiedź na temat stanu wojennego została wyrwana z kontekstu i źle zrozumiana. Mówiłem, że „najczęściej dochowano jakiejś kultury”, mówiłem o tym, że nie we wszystkich miastach toczyła się jakaś wojna. Zresztą, Solidarność nie miała dywizji pancernych, które mogłaby wysłać. Ja jestem żołnierzem, ja wiem, co to jest wojna. Przyznaję, że ta wypowiedź bardzo mi zaszkodziła, ale ona była tylko wstępem do zupełnie innych wniosków. Zdałem sobie sprawę z tego, że zostałem źle zrozumiany i natychmiast przeprosiłem wszystkich tych, którzy mogli się poczuć urażeni. Mówiłem o tym, że stan wojenny był złem, że współczuję wszystkim ludziom, którzy ponieśli jakiekolwiek szkody, uszczerbek na zdrowiu, którzy stracili swoich bliskich albo stracili swój majątek czy też nie mogą się psychicznie pogodzić z tamtymi zdarzeniami. Ale tego już media nie chciały publikować – mówił w rozmowie „W cztery oczy” płk Adam Mazguła, który kandyduje do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 51.

Nasz gość dodał, że w tym okresie na gruncie prywatnym nawiązał nawet współpracę z Solidarnością, kontaktując się w Akademii Sztabu Generalnego z działaczką opozycji, która przekazywała mu nielegalne materiały, które przywoził do Nysy i dostarczał wskazanym osobom.

Po wyborach wygranych przez PiS Mazguła zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Demokracji, jednak po wypowiedzi na temat stanu wojennego, opozycja się od niego odcięła. Podobnie zrobiło ZHP, Mazguła zrezygnował z kierowania opolską chorągwią. Liczył na to, że trafi na listy Koalicji Obywatelskiej, ale nie został na nie zaproszony. Ostatecznie postanowił wystartować samodzielnie. W kampanii ostro krytykuje nie tylko PiS, ale także Kościół za to, że „buduje nienawiść a nawet faszyzm”.

– A czy to nieprawda? Często brałem udział w protestach przeciwko marszom ludzi faszyzujących, wzywających do nienawiści, którzy organizują zloty na Jasnej Górze pod patronatem Kościoła – mówi Mazguła.

Zapytany o swój program, wyjaśnia, że zależy mu na odbudowaniu wspólnoty podhasłem „Dość podziałów”. Jego zdaniem, żadna partia nie powinna dzielić Polaków.
Aleksander Kwaśniewski o tym, komu dziś jest potrzebna lewica i jakie są jej współczesne zdania
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP i były lider polskiej lewicy
– Komu potrzebna jest lewica? Myślę, że znaczącej części społeczeństwa. Ludziom, którzy chcą Polski świeckiej, którzy żądają jasnego, konstytucyjnego rozdziału państwa i Kościoła, którzy chcą tolerancji i szacunku dla ludzi niewierzących czy reprezentujących różnego rodzaju mniejszości narodowe albo seksualne. Lewica jest potrzebna tym, którzy myślą o przyszłości a nie tylko o tym, jak wydawać pieniądze dzisiaj. Także tym, którzy chcą dla Polski proeuropejskiego kursu. Jestem przekonany, że lewica miała swój elektorat, ale po ostatnich wyborach ten elektorat nie miał swojej reprezentacji. Mnie cieszy to, że wśród młodych ludzi do 24 lat wynik lewicy to ponad 20 procent – mówił w „Poglądach i osądach” Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP i były lider polskiej lewicy.

Nasz gość przyznał, że kwestie socjalne zostały w dużej mierze przejęte przez prawicę, dodał jednak, że tak dzieje się na całym świecie.

– Zmieniła się sytuacja, struktura społeczna. Gdy dziś mówimy o takich hutnikach, to nie o setkach tysięcy ludzi pracujących w hutach, bo dziś są huty zatrudniające po 300 osób – tłumaczył.

– Dziś trzeba mówić o ludziach pracy, o miejscach pracy, o środowiskach, które są ciągle w gorszym położeniu. Myślę na przykład o kobietach, trzeba dokończyć emancypację.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy warto było rozmontowywać Koalicję Europejską (Kwaśniewski jest jednym z trzech byłych prezydentów, którzy podpisali list w sprawie utrzymania przez opozycję tak zwanej umowy senackiej).
– To nie jest pytanie do mnie, o to trzeba by zapytać Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pierwszy opuścił koalicję. A także Schetynę, który podjął takie a nie inne decyzje. Ja osobiście uważam, że należało trwać z tą koalicją – odpowiedział Kwaśniewski. – Na tym poddziale zyskuje jednak lewica, bo jest programowo najbardziej wyrazista.

Zapytany o to, czy dawne podziały – na partie postsolidarnościowe i postkomunistyczne – mają nadal znaczenie odparł, że tamte podziały odchodzą w przeszłość.

– Dziś mamy bój między jedną partią wywodzącą się z Solidarności i drugą partią wywodzącą się z Solidarności – dodał prezydent Kwaśniewski.
Z płk. Adamem Mazgułą rozmawia Marek Świercz
Z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »