Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby…
2019-09-30, 10:30 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby zdrowia w Opolu

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To, że w sobotniej konwencji w CWK wzięli udział najważniejsi politycy PiS, jest najlepszym dowodem na to, jak ważna jest dla nas ochrona zdrowia. Jesteśmy jedyną partią, która ma realny pomysł na poprawę sytuacji, bo dobrze zdiagnozowaliśmy problemy w służbie zdrowia. Sposobem na ich rozwiązanie jest ogłoszona w Opolu „piątka dla zdrowia”. Pierwszy krok to radykalny wzrost nakładów, bo współczesna medycyna jest coraz bardziej kosztowna. Ale to nie wszystko: bo w planie jest też pakiet badań dla wszystkich Polaków, fundusz remontowy dla szpitali, skoordynowana opieka nad seniorami i na koniec stworzenie w Warszawie najnowocześniej kliniki onkologicznej - mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która prowadziła sobotnią konwencję w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Nasz gość odniósł się także do ataków opozycji w sprawie niedofinansowania opolskich szpitali. Przypomniała, że na 22 opolskie szpitale, które są w sieci (w sumie jest ich 29) tylko 4 mają dziś zobowiązania wymagalne.

- Na koniec czerwca te długi wyniosły 12 mln zł, tymczasem opolski oddział NFZ przekazał szpitalom w tym roku dodatkowe 36 mln zł ponad kontrakt. A do budżetu naszego funduszu wpłynęło dodatkowo ponad 150 mln - mówiła wicewojewoda.

Porowska skomentowała także informację, że samorząd województwa zamierza zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim na ulicy Katowickiej w Opolu.

- Dostałam wniosek w tej sprawie i oczywiście zaopiniowałam go negatywnie. Dodam, że ten oddział jest w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego i dlatego moim zdaniem organ prowadzący nie może go ot tak sobie zamknąć. Nie pozwolę na likwidację tego oddziału - zapewnia Porowska. - Skoro inne SOR-y w regionie są w stanie sprostać wymaganiom, czemu nie może tego zrobić SOR na Katowickiej? Dlaczego organ prowadzący nie dba o swoją placówkę?
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
- Marszałek Andrzej Buła z PO powinien wyjść ze swojej jamy i natychmiast zdymisjonować wicemarszałka Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, który po prostu dewastuje opolską służbę zdrowia. Pomysł likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na ulicy Katowickiej oznacza medyczny armagedon i jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców Opola i powiatu opolskiego. Co więcej, ten plan był tajny, nikt go nie chciał ujawnić przed wyborami a dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na ulicy Witosa, gdzie działa drugi SOR, dowiedzieli się o tych planach z gazet! To jest niewyobrażalne. Pan Kolek jeździe na konferencje, występuje jako ekspert od służby zdrowia i pisze apele, tymczasem powinien siedzieć w urzędzie i walczyć o przyszłość SOR-u na Katowickiej. Niech pokaże, co zrobił w tej sprawie - mówił w „Poglądach i osądach” Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu, który w sobotę poinformował opinię publiczną, że od 1 lutego przyszłego roku SOR na Katowickiej ma przestać działać.

Zdaniem Kowalskiego, samorząd województwa najpierw przekształcił Szpital Wojewódzki w spółkę prawa handlowego, która nie może generować długów, a teraz chce się pozbyć tych usług, które mogą generować zbyt duże koszty.

- To jasne, że łatwiej zarządzać szpitalem, który wykonuje tylko planowe usługi. Ale służba zdrowia to jest dziedzina, na której można zarabiać! - oburzał się nasz gość.

- Założyłem stronę ratujmysor.pl i zrobię wszystko, by ten oddział nie został zamknięty. A w imieniu swoim i innych polityków PiS deklaruję pomoc pani prezes Renacie Ruman-Dzido, która naprawdę bardzo dobrze zarządza tym szpitalem.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »