Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku…
2019-07-18, 09:14 Autor: Marek Świercz

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.
Ewa Pinkawa o naborze podwójnego rocznika do szkół średnich
Ewa Pinkawa, naczelniczka Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich
- Jest podwójny nabór, ale mamy ośrodki, które sobie doskonale poradzą z tym podwójnym naborem. My otworzyliśmy dodatkowo 14 klas i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca - mówiła w "Poglądach i osądach" Ewa Pinkawa, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich.

Jak mówi nasz gość, strzeleckie szkoły średnie muszą rywalizować z większymi ościennymi ośrodkami. Do Opola dojeżdżają uczniowie nie tylko z Izbicka, ale także z samych Strzelec Opolskich. Młodzież z Ujazdu chętnie wybiera szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, a ta z Kielczy czy Zawadzkiego - szkoły w Tarnowskich Górach.

- Oceniamy, że szkoły poza terenem powiatu strzeleckiego wybiera około 24 procent absolwentów z naszego terenu - mówi nam Pinkawa.
Jak informuje nasz gość, w tegorocznym naborze praktycznie wszyscy uczniowie, którzy wybrali szkoły na terenie powiatu, znajdą w nich swoje miejsce. Co więcej, są jeszcze wolne miejsca.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »