Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku…
2019-07-18, 09:14 Autor: Marek Świercz

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.
Ewa Pinkawa o naborze podwójnego rocznika do szkół średnich
Ewa Pinkawa, naczelniczka Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich
- Jest podwójny nabór, ale mamy ośrodki, które sobie doskonale poradzą z tym podwójnym naborem. My otworzyliśmy dodatkowo 14 klas i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca - mówiła w "Poglądach i osądach" Ewa Pinkawa, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich.

Jak mówi nasz gość, strzeleckie szkoły średnie muszą rywalizować z większymi ościennymi ośrodkami. Do Opola dojeżdżają uczniowie nie tylko z Izbicka, ale także z samych Strzelec Opolskich. Młodzież z Ujazdu chętnie wybiera szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, a ta z Kielczy czy Zawadzkiego - szkoły w Tarnowskich Górach.

- Oceniamy, że szkoły poza terenem powiatu strzeleckiego wybiera około 24 procent absolwentów z naszego terenu - mówi nam Pinkawa.
Jak informuje nasz gość, w tegorocznym naborze praktycznie wszyscy uczniowie, którzy wybrali szkoły na terenie powiatu, znajdą w nich swoje miejsce. Co więcej, są jeszcze wolne miejsca.

Zobacz także

2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***