Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryn…
2018-10-12, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą

Jarosław Gowin o tym, dlaczego uczestniczy w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
– Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję naszych kandydatów w wyborach samorządowych. To są albo kandydaci Porozumienia, albo kandydaci Zjednoczonej Prawicy, albo kandydaci obywatelscy, których uważamy za dobrych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czwartek Gowin był w Brzegu, w piątek będzie w Opolu, Nysie i Namysłowie. Nasz gość potwierdził, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą w przyszłym roku wyższe o ponad 2 miliardy złotych. Pracownicy uczelni, nie tylko naukowi, dostaną podwyżki. – Uczelnie otrzymają znaczącą pomoc finansową, w przypadku Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej będzie to około 30 milionów złotych – dodał. Zapytany o pomysł fuzji tych uczelni, o którym, mówi w kampanii kandydat Porozumienia do Sejmiku Marcin Ociepa, Gowin stwierdził, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ale gdyby uczelnie nie chciały połączenia, możliwa jest też tak zwana federacja. – Natomiast bardzo mi zależy na połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z uczelnią medyczną, bo to był warunek zgody resortu na utworzenie na UO kierunku lekarskiego. Niestety, idzie to z oporami. A byłoby absurdem, gdyby praktycznie na jednej ulicy dwie uczelnie rywalizowały ze sobą, uruchamiając takie same kierunki. Myślę, że źle by to się skończyło dla mniejszej uczelni – stwierdził Gowin.
Krzysztof Drynda o udziale na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
– Nasza strefa była jedyną specjalną strefą ekonomiczną z Polski na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium. To niezwykle ważna impreza targowa, pozwala nam nie tylko na zareklamowaniu naszych terenów inwestycyjnych, ale także na nawiązanie kontaktu z dużymi międzynarodowymi firmami consultingowymi – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość mówił też o Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się z kolei w Warszawie pod koniec października. – To z kolei impreza dla polskich firm, które planują zagraniczną ekspansję. Będą miały okazję nawiązać kontakty z pracownikami biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z bodaj 54 krajów na całym świecie – dodał Drynda.
Z Jarosławem Gowinem rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Dryndą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »