Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jakubem Roszukiem o gospodarce rybackiej…
2018-07-26, 09:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jakubem Roszukiem o gospodarce rybackiej i komentarz Mariety Kupki

Z Jakubem Roszukiem rozmawia Marek Świercz
Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej "Opolszczyzna"
- Program operacyjny "Rybactwo i morze" to w latach 2014 - 2020 około 3 miliardów złotych, prawie połowa jest przeznaczona na tak zwaną akwakulturę, czyli, uogólniając, hodowlę ryb. Na Opolszczyźnie mamy do dyspozycji 12 mln zł, ale nasi przedsiębiorcy mogą także starać się o pieniądze z programów krajowych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna".
Dziś w opolskim urzędzie marszałkowskim podpisanych zostanie pięć kolejnych umów w ramach tego programu., beneficjentami są zarówno instytucje samorządowe, jak i firmy prywatne.

Naszego gościa pytaliśmy także o to, jak susza wpływa na działalność opolskich hodowców ryb. - Tak źle jeszcze nie było, od kwietnia mamy upały, lokalne opady sytuacji nie poprawiają. Mamy nadzieję, że rząd, który wspiera rolników poszkodowanych przez suszę, pamięta, że hodowla ryb to także działalność rolnicza - mówi Roszuk.
Nasz gość mówi także, że Opolszczyzna produkuje około 1 800 ton karpia rocznie, co daje około 10 procent lokalnej produkcji.

Z Marietą Kupką rozmawia Marek Świercz
Marieta Kupka, Zastępca Wójta Popielowa
- To będzie drugi projekt, który realizujemy w ramach programu "Rybactwo i morze", pierwszy pozwolił nam na stworzenie w Siołkowicach Nowych kąpieliska. Teraz nasze Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji stworzy ekspozycję rybacką i zaplecze sanitarne kąpieliska. Dofinansowanie do projekty wynosi 126 mln zł - powiedziała w "Poglądach i osądach" Marieta Kupka, wicewójt gminy Popielów.
Nasz gość dodał, że dla Popielowa inwestowanie w turystykę to podstawa. - 70 procent naszych terenów jest położonych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, więc to naturalny kierunek - mówi Kupka.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »