Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka…
2018-03-28, 09:33 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka Bocianowskiego

Bartosz Raniowski o wracającym co roku problemie wypalania traw
Bartosz Raniowski st. kapt. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Na terenie powiatu opolskiego odnotowaliśmy do tej pory 41 przypadków pożarów traw, w zeszłym roku było ich w sumie 171. Na terenie całej Opolszczyzny było takich pożarów rok temu prawie 1 200 a w tym roku, do dziś, 230. Na szczęście 95 procent z nich to małe pożary, które łatwo opanować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" starszy kapitan Bartosz Raniowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Nasz gość przypomniał, że wypalanie traw jest zakazane, można dostać karę pieniężną do 5 tysięcy złotych a w przypadku spowodowania naprawdę groźnego pożaru karę do 10 lat więzienia.

W 2015 roku odnotowano w Polsce 82 tysiące pożarów, które objęły 42 tysiące hektarów. W efekcie śmierć poniosło 7 osób, rannych zostało 141. Rok później ruszyła wielka kampania informacyjna mająca przeciwdziałać procederowi wypalania traw. - To zakorzeniony zwyczaj, tymczasem nie jest prawdą, że wypalanie traw użyźnia glebę - przekonuje Raniowski.
Marek Bocianowski o zagrożeniach pożarowych w lasach
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Wypalanie traw jest dla lasów bardzo niebezpieczne, bo gros pożarów lasów to efekt, jak my to nazywamy, przerzutów ognia z gruntów sąsiadujących. I to nie jest tak, że groźnie jest tylko w lipcu czy sierpniu, gdy mamy upały. Także po takiej suchej zimie łatwo w lesie zaprószyć pożar. Z naszego punktu widzenia najlepsza byłaby zima z nie za niskimi temperaturami i dużą ilością mokrego śniegu - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

Nasz gość dodaje, że skutkiem ubocznym wyjątkowo suchych lat 2015 i 2016 są wymuszone wycinki osłabionych drzewostanów. W grę wchodzą świerki (na przykład na zboczach Biskupiej Kopy) i stare sosny. - Bo stare sosny wyrosły w czasach, gdy poziom wód gruntowych był o metr czy półtora wyższy. Nie musiały zapuszczać głęboko korzeni a teraz, gdy poziom wód gruntowych się obniżył, są skazane na wody opadowe, których nie ma. Byliśmy świadkami usychania drzew, których nie zaatakowały żadne szkodniki ani grzyby - mówił Bocianowski.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »