Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Joanną Maksymowicz i komentarz Pawła…
2018-02-19, 09:52 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Joanną Maksymowicz i komentarz Pawła Grabowskiego

Joanna Maksymowicz o przepisach regulujących kwestię referendum
Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury KBW
- Wniosek o referendum w tak zwanej innej sprawie, nie związanej z odwołaniem organów samorządu, może złożyć grupa pięciu mieszkańców, lokalna struktura partii politycznej albo organizacja posiadająca osobowość prawną. Organy wyborcze nie mają z tym nic wspólnego, wkroczą dopiero wtedy, jeśli organ stanowiący odrzuci wniosek o referendum a komitet referendalny zaskarży taka uchwałę - tłumaczyła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Jak dodaje nasz gość, inicjatorzy muszą zebrać podpisy 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców (mają na to 60 dni od skutecznego powiadomienia burmistrza). By referendum było ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 30 procent.
Paweł Grabowski o referendum ws. budowy więzienia w Brzegu
Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15
- Skoro argumenty zwolenników i przeciwników budowy nowego zakładu karnego są nie do pogodzenia a temat budzi skrajne emocje, najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie referendum, czyli zapytanie ludzi. Jeśli pan burmistrz kwestionuje legalność naszej inicjatywy, to po prostu podważa demokratyczne procedury - mówił w "Poglądach i osądach" Paweł Grabowski, poseł Kukiz '15 a zarazem pełnomocnik brzeskiego komitetu referendalnego. Jak zaznacza, zainteresowanie tą inicjatywą jest bardzo duże. - Kiedy zbieraliśmy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie uchodźców, w ciągu dwóch godzin mieliśmy około 200 podpisów. W tym przypadku pod wnioskiem o referendum podpisało się w tym samym czasie ponad 600 osób - mówi Grabowski, dodając, że sprawa jest bardzo ważna, bo w grę wchodzi inwestycja, która ma "kluczowe znaczenie dla przyszłości, bezpieczeństwa i wizerunku Brzegu".

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »