Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Dług…
2017-04-28, 09:47 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długosza

Jolanta Lamm o konkursie gawędziarskim "Śląskie beranie"
Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko
– W ostatnim ćwierćwieczu pojawiło się wiele podobnych konkursów, ale moim zdaniem nie znaczy to, że gwara przeżywa dziś renesans. 25 lat temu uczyłam się gwary od swoich uczniów, dziś to ja ich gwary uczę, bo nie wynoszą jej z domu – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko, przypominając, że pomysłodawcami konkursu Beranie byli dyrektor szkoły podstawowe w Izbicku Ryszard Lipok i rusycystka Regina Duda. Zainteresowanie Beraniami jest bardzo duże, w 24. edycji konkursu bierze udział 184 uczestników, w tym ponad 50 przedszkolaków i 11 osób dorosłych. – Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, najstarszy 60 – mówi gość Radia Opole.
Piotr Długosz o tym, że nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku
Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress
– W mojej ocenie śląski jest językiem, nie tylko gwarą, choć w Polsce nie ma politycznej woli, by to uznać. Jesteśmy teraz na etapie kodyfikowania tego języka, tak zwany Komitet Cieszyński złożony także z naukowców opracował ślabikorz, ukazały się dwa elementarze standaryzujące pisownię. Nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku, ostatnio burmistrz Radzionkowa przetłumaczył na śląski Biblię – mówił w „Poglądach i osądach” Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress. Gość Radia Opole dodał, że o dużym zapotrzebowaniu na śląski świadczą decyzje komercyjnych firm, które tłumaczą na śląski swoją ofertę. – Samsung zlecił opracowanie śląskiej wersji Androida, to chyba najlepszy przykład tego zjawiska – przekonuje Piotr Długosz.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »