Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą'…
2024-12-04, 08:30 Autor: Ireneusz Prochera

"Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą". Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o SIM, KPO i SSP

KPO, fundusze UE i odpolitycznienie spółek – rozmowa z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz
- 40 miliardów złotych z KPO pod choinkę dla Polski , przed świętami to mogę powiedzieć w zasadzie pewne. Złożyliśmy drugi i trzeci wniosek z KPO jednocześnie, bo nadganiamy stracony czas. Te wnioski zostały ocenione pozytywnie. Teraz już takie ostatnie, finalne procedury i pod choinkę będzie największy w historii jednorazowy przelew z Unii Europejskiej dla Polski 40 miliardów złotych. - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wiceprzewodnicząca Partii Polska 2050.

Dwa miliardy z tej puli przeznaczone maja być na budownictwo społeczne, w tym na kontynuację tzw. SIM-ów, o których w woj. opolskim było w ostatnich miesiącach głośno za sprawą zarzutów wobec poprzedniego kierownictwa.
Jak podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pula pieniędzy z KPO przeznaczona jest na dofinansowanie inwestycji mieszkaniowych na tani wynajem, które równocześnie są bardzo energooszczędne, energowydajne.
- W tym najwyższym standardzie energetycznym tak, żeby były spełnione jednocześnie dwa wymagania, czyli mieszkanie, które jest na tani wynajem dla ludzi, których nie stać na zakup własnego mieszkania w tym momencie, ale z drugiej strony, żeby to były też mieszkania, które już nie emitują, są na czystej energii i tym samym rachunki są w tych mieszkaniach niższe. To jest oczywiście jakiś wycinek całej inicjatywy bardzo ważnej w moim przekonaniu, czyli części polityki mieszkaniowej, jaką jest społeczne budownictwo mieszkaniowe. Społeczne budownictwo to są TBS-y, bardzo rozbudowane w województwie opolskim, od dawnia już istniejące i nowy wynalazek jakim są SIM-y, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Minister Funduszy podkreśliła, że te ostatnie wprawdzie nie miały ostatnio dobrej prasy, ale sama idea warta jest zachowania.

- Dwa SIM-y są w województwie opolskim, niestety z nienajlepszą historią, jesteśmy tego świadomi. Sam pomysł, zasada, według których SIM-y zostały skonstruowane jest dobra, bo to jest wsparcie państwa dla spółek samorządowych, które równocześnie też dostają od państwa grunty pod społeczne budownictwo i powstają mieszkania na tani wynajem z bardzo niskimi lub żadnymi marżami, które docelowo ludzie mogą wykupić na własność. Ale niestety zostało to strasznie przez poprzedników upolitycznione, ofiarą tego także stały się te SIM-y w województwie opolskim. Za upolitycznieniem poszły nadużycia i my te nadużycia teraz absolutnie wyprostowujemy. Ale z samej idei nie rezygnujemy.
Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą. Należy wyprostować to, co zostało nadużyte i więcej absolutnie tak nie może być. 

Rozmówczyni Ireneusza Prochery pytana była także o to, co będzie z projektem Polski 2050 dotyczącym odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa? 

- To jest nasze DNA, jedna z rzeczy absolutnie sztandarowych dla nas. Myśmy weszli do polityki po coś, nie po to, żeby powstała nowa formacja, tylko po coś, żeby zrobić rzeczy, których dla czegoś przez lata nikt - dlaczego możemy się domyślać! - nie chciał zrobić, bo takie są układy, że wszystkim jest wygodnie. Natomiast to nie jest dobre dla ludzi i nie jest dobre dla państwa polskiego. Spółki Skarbu Państwa to bardzo ważna część polskiej gospodarki. W związku z tym musi być dobrze profesjonalnie zarządzana. Jest projekt ustawy Polski 2050 profesjonalizujący zarządzanie w spółkach Skarbu Państwa. To nie chodzi o to, że jak ktoś należy do partii, czy należał, to już nie może w tej zarządzie spółki zasiadać. To nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby tak dobierać ludzi do zarządów, do rad nadzorczych, żeby była gwarancja profesjonalizmu, a nie, że wystarczy legitymacja partyjna i nieważne co ten człowiek sobą reprezentuje. Mniejsze rady nadzorcze, mniej liczne - czasem to jest za dużo ludzi, nie potrzeba tyle ludzi. Mniej liczne, natomiast profesjonalne. Transparentnie wybierani ludzie. O tym jest ten projekt. My za tym bardzo twardo stoimy. Przypominamy naszym koalicjantom, że to jest w umowie koalicyjnej, że jak były wybory, to wszyscy to ludziom obiecali, a teraz nagle wszyscy oprócz nas dosłownie chcą się z tego wycofywać. Nie pozwalamy, przypominamy, musi się znaleźć większość dla tego projektu.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 09:21 "Spięliśmy się wszyscy". Wojewoda Monika Jurek o wypłacie zasiłków dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, która pytana była m.in. o to czy zakończył się już proces wypłaty zasiłków… » więcej 2024-12-05, godz. 10:29 Krzysztof Badura: cztery nowe rezerwaty? Nadrabiamy zaległości! -Mamy cztery nowe rezerwaty czy inaczej nazywając obszary chronione. Łącznie mamy ich już czterdzieści pięć na terenie województwa opolskiego. To jest… » więcej 2024-12-03, godz. 09:03 "Ostatnia powódź przyspieszyła starania". Artur Maruszczak o jednostce WOT w Kędzierzynie-Koźlu - Argumenty przemawiały za Kędzierzynem Koźlem dosyć poważnie. I tutaj jestem w stanie się zmierzyć na takowe z każdym i myślę, że jesteśmy w stanie… » więcej 2024-12-02, godz. 07:45 Andrzej Buła o umowie Mercosur: trochę nas za mało, by to zablokować - Bardzo dużo pracy zostało włożone, przede wszystkim przez koordynatorów grup politycznych i szefów grup politycznych, bo wiadomo, że komisarze są desygnowani… » więcej 2024-11-28, godz. 11:15 "Chyba odzyskaliśmy kontakt z bazą". Prof. Rafał Matwiejczuk o organizacji i finansowaniu szkolnictwa wyższego - Bardzo na to liczymy, dlatego że potrzeby akurat naszego sektora od lat są bardzo duże. Każda kwota, która się pojawi jest bardzo cennym wsparciem dla… » więcej 2024-11-28, godz. 08:49 "Chodzi o to, żeby zdążyć przed zimą". Artur Rolka o wypłatach zasiłków dla powodzian - Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o posprzątanie, to generalnie w mieście Paczków nie widać już śladów, większych śladów powodzi. Wywieźliśmy… » więcej 2024-11-27, godz. 08:53 Łukasz Jastrzembski: mocny alarm w sprawie remontu na Górze Św. Anny - Ja trochę tak tą sytuację widzę, że właściciel, reprezentowany już przez różne instytucje, obojętnie kto to jest, trochę chowa głowę w piasek i… » więcej 2024-11-26, godz. 09:41 Danuta Jazłowiecka: nie wolno lekceważyć żadnego z kandydatów - Wydaje mi się, że pokazaliśmy Polakom, że Polska jest na drodze do powrotu do praworządności z jednej strony, ale z drugiej strony również pokazaliśmy… » więcej 2024-11-25, godz. 09:08 Fabian Pszon o Karolu Nawrockim: na pewno jest twardym zawodnikiem -Pan Nawrocki nie jest członkiem partii politycznej, nigdy nie był. Więc ciężko go uznać za takiego kandydata typowo partyjnego, bo jednak często po Prawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »