- W Stobrawskim Centrum Medycznym ponad 2,5 miliona złotych przede wszystkim na remont, na wymianę instalacji elektrycznej i gazowej, na doprowadzenie tlenu. Dzięki tym środkom sale, w których przebywają pacjenci zostaną wyremontowane i wyposażone w łazienki, doprowadzone do standardu XXI wieku. (...) Natomiast opolskie Centrum Onkologii to już można powiedzieć najwyższy poziom leczenia, bo operowanie robotyczne. Dofinansowanie ze strony Samorządu Województwa to zaledwie milion sto złotych, dlatego że sam szpital dodaje prawie 6 milionów złotych na zakup systemu robotycznego do operacji, po to, aby ten robot był dostępny na codzień.
Wicemarszałek Donath-Kasiura odniosła się także do problemów z zapłatą nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Ubiegły rok był rokiem wyjątkowym, bo wszystkie placówki zakończyły swój bilans finansowy z wynikiem dodatnim. W tym roku na razie trwają jeszcze negocjacje, dlatego że każdy szpital i nie tylko te, które podlegają pod samorząd województwa zawierają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. (...) Teraz trwają negocjacje w jaki sposób one (nadwykonania - red.) zostaną uregulowane. W mojej opinii konieczna jest zapłata za te świadczenia, dlatego że cały czas jesteśmy jeszcze w czasie tak zwanego długu zdrowotnego, który powstał w czasie pandemii. W mojej opinii im więcej różnego rodzaju procedur wykonamy to tym więcej osób zostanie wyleczonych, tym więcej osób wraca na rynek pracy a jeżeli mówimy o seniorach, to ci seniorzy są wtedy aktywni, nie potrzebują większej opieki.
Rozmówczyni Ireneusza Prochery odpowiadała także na pytanie o powody wyznaczenia jednej osoby do kierowania zarówno Szpitalem Wojewódzkim, jak i Opolskim Centrum Onkologii.
- Staramy się jak najlepiej wykorzystać potencjał zarówno ludzi, jak i jednostek, tak aby jak najlepiej pomagać naszym mieszkańcom. To co się zadziało w szpitalu wojewódzkim i w szpitalu onkologicznym to wykorzystanie potencjału dwóch wybitnych menadżerów ochrony zdrowia, bo z jednej strony pan Marek Staszewski, z drugiej strony pani Renata Ruman - Dzido. Osoby, dzięki którym szpitale w stolicy regionu funkcjonują na bardzo dobrym poziomie, ale każdy ma trochę inne cechy charakterologiczne,na inne punkty kładą ciężkość, więc połączenie tego na pewno jest z korzyścią i dla nas jako samorządu województwa czyli organu prowadzącego, ale przede wszystkim dla pacjentów.