Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Problem kadrowy narasta tragicznie'. Aleksander…
2024-10-23, 09:30 Autor: Ireneusz Prochera

"Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach

"Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach
Średnia wieku polskiego nauczyciela to około 50 lat i jest to problem sygnalizowany przez środowisko nauczycielskie od lat. Może gdzieś koło 2010 roku jeszcze dyrektorzy mogli zakładać teczkę pod tytułem podanie o pracę, ale po 2010 - 2012 to już absolutnie była cisza i w tej chwili problem narasta. Narasta tragicznie. - mówił w PRRO naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola Aleksander Iszczuk.
Dodał, że w rozwiązywaniu probolemów oświaty często przeszkadza brak elastyczności przepisów, szczególnie w odniesieniu do mniejszych miejscowości.
- Nic odkrywczego nie powiem, ale nie można tworzyć przepisów wzorując się tylko i wyłącznie na tym co dzieje się w stolicy. Co innego duże miasto, co innego miała wieś czy miasteczko. Tam są inne uwarunkowania, ale to przepisy muszą być na tyle elastyczne żeby nie ograniczały tej pracy, głównie nie ograniczały dyrektorów tych placówek i nauczycieli. Takie przepisy mi się marzą: trochę zaufania.

Pytaliśmy także o wdrażanie tzw. lex Kamilek. Każda instytucja, z której usług korzystają dzieci, musiała wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich.

- Problem był tego rodzaju, że narzucono dodatkową pracę, która wymagała napisania oczywistych oczywistości, które czasami ocierały się o absurd. To tak tylko na marginesie - to nie jest prawo oświatowe! Ministerstwo Sprawiedliwości nas tutaj wyszykowało. W tej chwili są zapowiedzi nowelizacji. No właśnie tego uproszczenia, ponieważ w tych zapisach nie ma żadnych wyjątków i dochodzimy do absurdów, takich że zgodnie z literą prawa dyrektor na teren szkoły na spotkanie z młodzieżą nie może wpuścić policjanta, jeżeli nie wykaże się zaświadczeniem o niekaralności. Żadnych wyjątków nie ma tutaj. Podałem przykład policjanta, bo on jest najbardziej taki jaskrawy, ale ani ze strażakiem się spotkać nie mogą, ani z innymi zawodami. Nawet wówczas, kiedy na sali razem z tymi uczniami jest nauczyciel, który nie spuszcza oka z tego gościa. (...) Utrudnia to normalną bieżącą pracę szkoły.

A jak powiązanie obowiązku szkolnego z wypłatą 800 plus wpłynęło na liczbę ukraińskich uczniów w szkołach Opola?
- W przypadku Opola jest to nieznaczny wzrost. Jeżeli chodzi o nasze szkoły publiczne ten wzrost jest niewielki, w granicach 1200. Było w granicach 1200 z niedużym hakiem, dalej tych uczniów jest od przedszkola do szkoły średniej. Więc tak porównując stan ogólny obejmujący również szkoły niepubliczne to jest koniec czerwca 1400, w tej chwili 1700. Prawdą jest że wielu uczniów szkół średnich uczestniczy również w edukacji szkół średnich online ukraińskich i wielokrotnie zdarza się, że uczeń ukraiński nie skończy naszej szkoły średniej czyli nie przystąpi do matury albo w ogóle już nie będzie kontynuował nauki do końca. Natomiast zaczyna legitymować się świadectwem maturalnym ukraińskim, które upoważnia go do tego żeby starać się wejście na studia.

Rozmawaliśmy też o e-dzienniku i konieczności wniesienia opłat od 1 listopada za część jego funkcjonalności.

Zobacz także

2024-10-22, godz. 08:36 "Czas naszym największym przeciwnikiem". Piotr Pośpiech o wypłacaniu finansowej pomocy powodzianom - Musimy zrobić wszystko, żeby ta pomoc realna, to działanie w kierunku pomocy ludzi poszkodowanych, nie słabło. Z telewizji, głównych portali znika powoli… » więcej 2024-10-21, godz. 09:30 "To jest jedna z perełek Opolszczyzny". Paweł Masełko o potrzebie modernizacji kompleksu na Górze św.Anny - Widzę, jak następuje degradacja tego miejsca, bo ono tak naprawdę jest wykorzystywane raz w roku, jeśli chodzi o organizacje uroczystości państwowych… » więcej 2024-10-18, godz. 08:58 Robert Węgrzyn: 100 mln zł od samorządu na wsparcie dla przedsiębiorców z terenów zalewowych - My również jako samorząd województwa, o tym się bardzo rzadko mówi, jesteśmy poszkodowani bardzo poważnie. Samych strat na infrastrukturze drogowej i… » więcej 2024-10-17, godz. 09:49 Rafał Pydych z GDDKiA: most w Głuchołazach od samego początku trójprzęsłowy, a nie łukowy - Straty sięgają ponad 250 milionów, natomiast kolejne dni pokazują nam dalsze skutki czy uszkodzenia. Wskutek teraz obniżenia się zwierciadła wód gruntowych… » więcej 2024-10-16, godz. 09:08 "Straty łączne to ok. 3 mld. złotych". Paweł Szymkowicz o sytuacji w gminie Głuchołazy - Most tymczasowy ma być oddany 25 października. Jeszcze musi przejść dodatkowe próby obciążeniowe, plus muszą być zrobione najazdy i zjazdy z masy bitumicznej. Liczę… » więcej 2024-10-15, godz. 08:37 "Zbigniew Ziobro jest osobą zdolną do składania zeznań". Witold Zembaczyński o przesłuchaniach przed komisją śledczą… Sejmowa Komisja Śledcza ds. Pegasusa wyznaczyła na 4 listopada nowy termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. W poniedziałek (14.10) były minister sprawiedliwości… » więcej 2024-10-14, godz. 08:55 "Przepychanki po naszej stronie absolutnie nie są potrzebne". Sławomir Batko o jednoczeniu prawicy Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska podpisały wspólną deklarację ideową. Obie partie połączyły się w sobotę podczas kongresu w Przysusze… » więcej 2024-10-11, godz. 08:47 Razem, ale...osobno. Marek Staszewski o połączeniu Szpitala Wojewódzkiego i OCO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, który objął również stanowisko prezesa Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-10-10, godz. 08:45 "Na samych drogach jest to około 8,5 miliona złotych". Radosław Roszkowski o stratach popowodziowych w powiecie pru… - Ostateczny (bilans) to pewnie jeszcze nie jest, ale bliski w prawdzie, jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to jak najbardziej już mamy to podsumowane… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »