Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie…
2024-10-03, 09:42 Autor: Ireneusz Prochera

"Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice 

"Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice 
- No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach, natomiast gmina Branice, mieszkańcy gminy Branice ucierpieli bardzo. Chyba mocniej niż w 1997 roku. Najmocniej Branice-Zamek Boboluszki, Dzierzkowice i Wiechowice. Na szczęście udało się obronić Bliszczyce, ale to głównie za sprawą naszych sąsiadów zza południowej granicy, którzy wznieśli po polskiej stronie wały zgodnie z obowiązującym prawem. Jeżeli te wały budują po czeskiej stronie, na rzece Granicznej, muszą takie same wznieść po polskiej. Dzięki temu i dzięki ofiarności mieszkańców Bliszczyc, którzy budowali jeszcze dodatkowo umocnienia w czasie powodzi, Bliszczyce przetrwały. - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt gminy Branice Sebastian Baca.
Podkreślił też, że dużą stratą dla gminy jest pozrywanie przez powodziowe wody mostów i przepraw przez Opawę, łączących stronę polską i czeską.

- Graniczymy w trzech czwartych naszego terytorium z Republiką Czeską. Leżymy między dużymi jak na czeskie możliwości miastami, Opawą i Krnowem i w całości jest to granica na rzece Opawie. Ale mosty pozrywało. To jest duża strata dla gminy.  To jest tragedia, dlatego że w ostatnich latach to taka symbioza pełna z Republiką Czeską. Nasi mieszkańcy pracują w czeskiej strefie przemysłowej, z kolei mieszkańcy Krnowa czy Opawy przyjeżdżali do nas na zakupy. Ten handel się mocno rozwijał. Na ten moment wszystkie cztery mosty, wszystkie cztery przeprawy mostowe są zamknięte. Musimy dojeżdżać do naszych sąsiadów przez sąsiednią gminę Kietrz, to jest kilkadziesiąt kilometrów dalej.
Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da. 

Wójt Baca stwierdził, że to bardzo trudna sytuacja, bo wszystkie mosty są wprawdzie w bieżącym utrzymaniu Czechów, to nie znaczy jednak, że to oni muszą te mosty odbudować.

- Mosty częściowo należą również do samorządu województwa, do starostwa powiatowego i jeden wspólny z gminą Branice. Potrzeba środków, ale szybkiego działanie przede wszystkim - to jest potrzebne.


Gość radia Opole mówił też, że poziom wody na zalanych terenach gminy Branice był pół metra wyższy niż w 97 roku i w mieszkaniach było od pół metra do półtorej metra wody. Mocno zalanych zostało 75 domów, łącznie woda pojawiła się na 100 posesjach. Są także straty w infrastrukturze i inne pilne wydatki.

-Na ten moment samo oczyszczenie miejscowości z tych śmieci popowodziowych to jest kwota prawie 400 tysięcy złotych i to nie jest koniec. To są dopiero pierwsze faktury, które do nas wpływają. Straty w drogach też, które woda podmyła, drogi, chodniki, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, my w dalszym ciągu w Branicach nie mamy pierwotnego źródła zasilania wodociągów. Musieliśmy korzystać z takiego awaryjnego wodociągu i część blokowisk w gminie Branice tej wody po prostu nie ma, z tego względu, że jest bardzo słabe ciśnienie. Czekamy na uruchomienie powtórne właśnie naszego Branickiego wodociągu. 

Odnosząc się do szacunków strat wójt Baca powiedział:

- Razem z mostami, które nie w całości są naszą własnością, ale też powiatu i strony czeskiej, jak mówiłem, to jest kilkadziesiąt milionów złotych.

Przy budżecie gminy rocznym w wysokości 35-40 milionów, wliczając w to środki zewnętrzne. 

Zobacz także

2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową -Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej 2024-11-07, godz. 08:51 "Wszystkie ręce na pokład". Wojewoda Monika Jurek o wypłatach pomocy finansowej dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, którą pytaliśmy o to, kiedy będzie można powiedzieć, że wszyscy, którzy potrzebowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »