Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na…
2024-09-13, 08:41 Autor: Ireneusz Prochera

"Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym

Ostrzeżenie przed powodziami w województwie opolskim. Intensywne opady mogą wywołać podtopienia.
- Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Stanisław Potoniec.
-Te informacje, które otrzymujemy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszelkiego rodzaju prognozy pogody, ostrzeżenia, w dalszym ciągu przewidują te intensywne opady deszczu i praktycznie również będzie to powodować wzrost stanu wód na naszych rzekach, zwłaszcza na rzekach w powiecie nyskim, w powiecie prudnickim i głupczyckim. - dodał rozmówca Ireneusz Prochery

Powoływał się też na informacje RZGW, z których wynika, że zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dużych ilości wody. Co skutkuje tym, że sytuacja jest relatywnie lepsza dla Nysy kłodzkiej niż Odry.
-Nysa Kłodzka może nie tyle, bo tak jak tutaj mówiliśmy, mamy zbiorniki na praktycznie
Nysie Kłodzkiej, natomiast będą zagrożone bardzo mocno te mniejsze rzeki, czyli
lewostronne dopływy Odry. Takie jak Biała Głuchołaska, takie jak Osobołoga,
Widna, Świdna, tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie.- dodał Stanisław Potoniec.

Zgodził się także z opinią, że w terenach podgórskich najwięskzym zagrożeniem są strumienie spływające z gór, a w miastach mogą nim być w razie obfitych opadów niedrożne studzienki i kanały burzowe.

- Tak. Tutaj potwierdzę panu, jak również kwestia, że betonujemy wszystko. No i
ta woda niestety praktycznie nie ma gdzie wsiąknąć. Studzienki mają swoją określoną pojemność. Przykładem była Warszawa przy tym ulewnym deszczu, że godzina, dwie i praktycznie mamy zalania. Tutaj jest kwestia, żebyśmy sami również wiedząc z danych historycznych, że mamy problem czy z przepustem, czy z niedrożnym rowem, sprawdzić to, oczyścić samemu. Nie liczyć na to, że Państwowa Straż Pożarna, która będzie interweniować w trudniejszych sytuacjach, będzie w stanie przyjechać i pomóc w jakiś sposób.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:46 Prezydent podpisał specustawę powodziową: wsparcie dla powodzian oraz uproszczone procedury odbudowy Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz, w Porannej Rozmowie Radia Opole, pozytywnie ocenił działania prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »