Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To nie jest wycie o kasę' - ks. prof. Jerzy Kostorz…
2024-08-27, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii
Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania przedmiotem. Za rok z kolei religii w szkołach ma być mniej - zamiast dwóch, resort edukacji przewiduje jedną lekcję tygodniowo. O możliwe skutki tych zmian, a także powody, dla których młodzież rezygnuje z nauki tego przedmiotu rozmawialiśmy we wtorkowy poranek z ks. Jerzym Kostorzem - profesorem katechetyki, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Nasz gość podkreślał, że samo łączenie grup nie jest niczym nowym, jednak należy robić to umiejętnie.

My jesteśmy otwarci szczególnie na małe szkoły i tam nasz biskup już od kilku lat daje zgodę na łączenie klas i nie było z tym większego problemu. Natomiast zawsze dzieje się to w porozumieniu z dyrekcją szkoły, a przede wszystkim z katechetami - tłumaczył.

Zdaniem naszego rozmówcy, zmiany w planowanym kształcie odbiją się negatywnie na procesie kształcenia młodzieży.

- Jeżeli połączymy trzy klasy: pierwszą, drugą i trzecią, to już edukacja trzech różnych poziomów w czasie jednej godziny lekcyjnej jest bardzo utrudniona. Bo to nie jest tak, że te grupy kończą edukację i wchodzą na inny poziom, bo za rok kolejna klasa do tych dwóch pozostałych dojdzie. I z dydaktycznego punktu widzenia ja nie mówię, że to jest niemożliwe, ale jest to bardzo utrudnione. Na pewno na jakości ten proces dydaktyczny straci - usłyszeliśmy.

W porannej rozmowie pytaliśmy, ile szkół na Opolszczyźnie zdecyduje się skorzystać z możliwości łączenia klas.

- W tej chwili nie było jakiegoś gwałtownego ruchu - powiedział.

Nasz gość wskazywał też, że lekcje religii kształtują nie tylko wiarę, ale i postawę młodego człowieka.

- Ja patrzę na lekcje religii jako na niezwykłą wartość w szkole, ponieważ ona wychowuje do tych najważniejszych wartości, kształtuje osobowość człowieka. Nigdy nie słyszałem opinii, że lekcja religii "robi złą robotę w szkole".

Jednocześnie ks. prof. Jerzy Kostorz przyznał, że w ostatnich latach Kościół nie wystrzegł się błędów, które doprowadziły do sytuacji, w których nawet ponad 80 procent młodzieży w dużych miastach rezygnuje z katechezy. Jednocześnie zapowiadał on, że wspólnota nie zrezygnuje z nauczania młodzieży. Lukę po zmniejszonym wymiarze nauczania w szkołach będą mogły zapełniać zajęcia w salkach katechetycznych. Przygotowania do tej formy nauczania już trwają.

- Zastanawiamy się nad tym, robimy krok do przodu. Chcemy wyjść też i bardziej pokazać, że potrzebujemy też katechezy przy parafiach. Chcemy za chwilę kształtować katechistów, świeckich katechetów, wolontariuszy, którzy przy tej parafii podejmą się dzieła ewangelizacji. To nie jest tak, że my teraz toczymy spór zero-jedynkowy z ministerstwem. Sam problem jest przez nas od dawna dostrzegany i rzeczywiście szukamy rozwiązań - zapewniał.

Zapytany o przyszłość świeckich katechetów, nasz gość wskazywał, że spora część z nich odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Niektórzy już teraz posiadają możliwość nauczania innych przedmiotów, inni dopiero je zdobywają, co pozwoli na zachowanie pracy w szkołach.
Z ks. prof. Jerzym Kostorzem rozmawia Daniel Klimczak (27.08.2024)

Zobacz także

2024-11-07, godz. 08:51 "Wszystkie ręce na pokład". Wojewoda Monika Jurek o wypłatach pomocy finansowej dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, którą pytaliśmy o to, kiedy będzie można powiedzieć, że wszyscy, którzy potrzebowali… » więcej 2024-11-06, godz. 09:28 "Wygląda na to, że wszystko już jasne". Adam Drosik o wyborach prezydenta w USA - Mam nadzieję, że przegrana osoba uzna wygraną kontrkandydata, co będzie z korzyścią nie tylko dla samej Ameryki - mówił w Porannej Rozmowie RO politolog… » więcej 2024-11-05, godz. 08:54 Filip Tereszkiewicz o "grillowaniu" kandydatów na komisarzy UE i europejskich konsekwencjach wyborów w USA Konieczność zacieśniania współpracy w obrębie Unii Europejskiej m.in. w obszarze obronności, to zdaniem gościa Porannej Rozmowy Radia Opole dra Filipa… » więcej 2024-11-04, godz. 08:30 "To jest nieprawdopodobny zasób". Adriana Porowska o wyjątkowej sprawności organizacji pozarządowych w czasie powo… - Organizacje pozarządowe nie tylko teraz, ale i we wcześniejszych kryzysach pokazały po prostu swoją ogromną moc sprawczą. Ja byłam właśnie teraz w tych… » więcej 2024-10-31, godz. 08:36 "Żeby nas wewnętrznie skłócić, bo wtedy będziemy słabsi". Bartosz Maziarz o rosyjskich wpływach w Polsce Komisja pod kierownictwem szefa kontrwywiadu wojskowego przedstawiła (30.10) raport dotyczący rosyjskich i białoruskich wpływów na instytucje państwa. To… » więcej 2024-10-30, godz. 08:41 Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Senator Piotr Woźniak gościem Porannej Rozmowy Radia Opole - Miałem okazję być obserwatorem w ramach zgromadzenia parlamentarnego państw Paktu Północnoatlantyckiego. Mieliśmy taką misję obserwacyjną przez kilka… » więcej 2024-10-28, godz. 11:33 "400 milionów złotych na działania na terenach powodziowych". Andrzej Buła o finansowaniu odbudowy po przejściu … Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był europoseł Andrzej Buła, który pełnił poprzednio funkcję marszałka woj. opolskiego. Przyznał na wstępie, że… » więcej 2024-10-28, godz. 09:40 "Z końcem roku wzrośnie bezrobocie". Dariusz Brzęczek o przewidywanej sytuacji na rynku pracy Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Dariusz Brzęczek, przewodniczący regionu opolskiego NSZZ Solidarność, którego pytaliśmy m.in o referendum, w którym… » więcej 2024-10-25, godz. 09:04 "To jest przykra sytuacja". Marcelina Zawisza o rozłamie w partii Razem 27 osób, w tym grupa parlamentarzystek, odeszła z partii Razem, w przeddzień kongresu, podczas którego miano decydować o tym, czy wyjść ze wspólnego klubu… » więcej 2024-10-24, godz. 08:47 "Negocjacje wciąż trwają". Zuzanna Donath - Kasiura o płaceniu za nadwykonania dla opolskich szpitali Polskie Centrum Onkologii i Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup otrzymało wsparcie na inwestycje ze strony Samorządu Województwa Opolskiego. O tym na co przeznaczone… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »