Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To nie jest wycie o kasę' - ks. prof. Jerzy Kostorz…
2024-08-27, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii
Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania przedmiotem. Za rok z kolei religii w szkołach ma być mniej - zamiast dwóch, resort edukacji przewiduje jedną lekcję tygodniowo. O możliwe skutki tych zmian, a także powody, dla których młodzież rezygnuje z nauki tego przedmiotu rozmawialiśmy we wtorkowy poranek z ks. Jerzym Kostorzem - profesorem katechetyki, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Nasz gość podkreślał, że samo łączenie grup nie jest niczym nowym, jednak należy robić to umiejętnie.

My jesteśmy otwarci szczególnie na małe szkoły i tam nasz biskup już od kilku lat daje zgodę na łączenie klas i nie było z tym większego problemu. Natomiast zawsze dzieje się to w porozumieniu z dyrekcją szkoły, a przede wszystkim z katechetami - tłumaczył.

Zdaniem naszego rozmówcy, zmiany w planowanym kształcie odbiją się negatywnie na procesie kształcenia młodzieży.

- Jeżeli połączymy trzy klasy: pierwszą, drugą i trzecią, to już edukacja trzech różnych poziomów w czasie jednej godziny lekcyjnej jest bardzo utrudniona. Bo to nie jest tak, że te grupy kończą edukację i wchodzą na inny poziom, bo za rok kolejna klasa do tych dwóch pozostałych dojdzie. I z dydaktycznego punktu widzenia ja nie mówię, że to jest niemożliwe, ale jest to bardzo utrudnione. Na pewno na jakości ten proces dydaktyczny straci - usłyszeliśmy.

W porannej rozmowie pytaliśmy, ile szkół na Opolszczyźnie zdecyduje się skorzystać z możliwości łączenia klas.

- W tej chwili nie było jakiegoś gwałtownego ruchu - powiedział.

Nasz gość wskazywał też, że lekcje religii kształtują nie tylko wiarę, ale i postawę młodego człowieka.

- Ja patrzę na lekcje religii jako na niezwykłą wartość w szkole, ponieważ ona wychowuje do tych najważniejszych wartości, kształtuje osobowość człowieka. Nigdy nie słyszałem opinii, że lekcja religii "robi złą robotę w szkole".

Jednocześnie ks. prof. Jerzy Kostorz przyznał, że w ostatnich latach Kościół nie wystrzegł się błędów, które doprowadziły do sytuacji, w których nawet ponad 80 procent młodzieży w dużych miastach rezygnuje z katechezy. Jednocześnie zapowiadał on, że wspólnota nie zrezygnuje z nauczania młodzieży. Lukę po zmniejszonym wymiarze nauczania w szkołach będą mogły zapełniać zajęcia w salkach katechetycznych. Przygotowania do tej formy nauczania już trwają.

- Zastanawiamy się nad tym, robimy krok do przodu. Chcemy wyjść też i bardziej pokazać, że potrzebujemy też katechezy przy parafiach. Chcemy za chwilę kształtować katechistów, świeckich katechetów, wolontariuszy, którzy przy tej parafii podejmą się dzieła ewangelizacji. To nie jest tak, że my teraz toczymy spór zero-jedynkowy z ministerstwem. Sam problem jest przez nas od dawna dostrzegany i rzeczywiście szukamy rozwiązań - zapewniał.

Zapytany o przyszłość świeckich katechetów, nasz gość wskazywał, że spora część z nich odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Niektórzy już teraz posiadają możliwość nauczania innych przedmiotów, inni dopiero je zdobywają, co pozwoli na zachowanie pracy w szkołach.
Z ks. prof. Jerzym Kostorzem rozmawia Daniel Klimczak (27.08.2024)

Zobacz także

2024-09-06, godz. 09:02 Dożynki to też żniwa aktywności społecznej - Ryszard Wilczyński przed dożynkami wojewódzkimi w Białej - Dożynki są tradycyjnym, kulturowym świętem plonów, ale to też podsumowanie aktywności obywatelskiej na wsi, co wyraża się rozstrzygnięciem konkursów… » więcej 2024-09-05, godz. 10:17 "To była jedyna okazja na kilkadziesiąt lat. Teraz, albo wcale!" - Andrzej Kasiura o nowym moście na Odrze oraz sytuacji… Budowa nowego mostu na Odrze to inwestycja, na którą Krapkowice, ale też niedaleki Gogolin, czekają od lat. Przy wsparciu z budżetu centralnego inwestycja… » więcej 2024-09-03, godz. 09:24 Przemysław Rzodkiewicz (IJHARS) o fałszerzach oliwy i miodu oraz karach za sprzedaż ziarna "technicznego" - 03.09.2… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz, którego pytaliśmy… » więcej 2024-09-02, godz. 10:23 "Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy" - wicekurator oświaty Marek Leśniak o problemach kadrowych w opolskich szko… Choć szczegółowy obraz sytuacji będzie znany dopiero pod koniec września, to dziś wszystko wskazuje na to, że w opolskich szkołach nie dojdzie do kryzysu… » więcej 2024-08-30, godz. 08:53 Elżbieta Duda o opolskiej konferencji na temat jakości w ochronie zdrowia i realizacji nowych przepisów w tym zakre… Jeszcze do wtorku można zgłaszać chęć udziału w konferencji na temat bezpieczeństwa pacjentów w systemie opieki zdrowotnej, która 13 września odbędzie… » więcej 2024-08-29, godz. 08:45 "Potrzebne są zmiany w kierunku konsolidacji" - Jolanta Wilczyńska o przyszłości opolskich szpitali i nowej szkole… Starostowie rozmawiali wczoraj z wojewodą na temat przyszłości opolskich szpitali. Czy szykuje się rewolucja w opolskiej ochronie zdrowia? O to w czwartkowy… » więcej 2024-08-28, godz. 08:47 "Język polityki jest zbyt ostry" - Arkadiusz Wiśniewski o nowym stadionie, opolskich szkołach oraz Campusie Polska … Opolskie szkoły w obliczu nowego roku szkolnego, prace przy budowie opolskiego stadionu oraz miejskie inwestycje były tematami Porannej Rozmowy Radia Opole w… » więcej 2024-08-26, godz. 09:04 "Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole Niewystarczające finansowanie, spadające zaangażowanie społeczeństwa oraz skomplikowane procedury i brak jednomyślności z władzami gminy - to najważniejsze… » więcej 2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »