Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To nie jest wycie o kasę' - ks. prof. Jerzy Kostorz…
2024-08-27, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii
Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania przedmiotem. Za rok z kolei religii w szkołach ma być mniej - zamiast dwóch, resort edukacji przewiduje jedną lekcję tygodniowo. O możliwe skutki tych zmian, a także powody, dla których młodzież rezygnuje z nauki tego przedmiotu rozmawialiśmy we wtorkowy poranek z ks. Jerzym Kostorzem - profesorem katechetyki, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Nasz gość podkreślał, że samo łączenie grup nie jest niczym nowym, jednak należy robić to umiejętnie.

My jesteśmy otwarci szczególnie na małe szkoły i tam nasz biskup już od kilku lat daje zgodę na łączenie klas i nie było z tym większego problemu. Natomiast zawsze dzieje się to w porozumieniu z dyrekcją szkoły, a przede wszystkim z katechetami - tłumaczył.

Zdaniem naszego rozmówcy, zmiany w planowanym kształcie odbiją się negatywnie na procesie kształcenia młodzieży.

- Jeżeli połączymy trzy klasy: pierwszą, drugą i trzecią, to już edukacja trzech różnych poziomów w czasie jednej godziny lekcyjnej jest bardzo utrudniona. Bo to nie jest tak, że te grupy kończą edukację i wchodzą na inny poziom, bo za rok kolejna klasa do tych dwóch pozostałych dojdzie. I z dydaktycznego punktu widzenia ja nie mówię, że to jest niemożliwe, ale jest to bardzo utrudnione. Na pewno na jakości ten proces dydaktyczny straci - usłyszeliśmy.

W porannej rozmowie pytaliśmy, ile szkół na Opolszczyźnie zdecyduje się skorzystać z możliwości łączenia klas.

- W tej chwili nie było jakiegoś gwałtownego ruchu - powiedział.

Nasz gość wskazywał też, że lekcje religii kształtują nie tylko wiarę, ale i postawę młodego człowieka.

- Ja patrzę na lekcje religii jako na niezwykłą wartość w szkole, ponieważ ona wychowuje do tych najważniejszych wartości, kształtuje osobowość człowieka. Nigdy nie słyszałem opinii, że lekcja religii "robi złą robotę w szkole".

Jednocześnie ks. prof. Jerzy Kostorz przyznał, że w ostatnich latach Kościół nie wystrzegł się błędów, które doprowadziły do sytuacji, w których nawet ponad 80 procent młodzieży w dużych miastach rezygnuje z katechezy. Jednocześnie zapowiadał on, że wspólnota nie zrezygnuje z nauczania młodzieży. Lukę po zmniejszonym wymiarze nauczania w szkołach będą mogły zapełniać zajęcia w salkach katechetycznych. Przygotowania do tej formy nauczania już trwają.

- Zastanawiamy się nad tym, robimy krok do przodu. Chcemy wyjść też i bardziej pokazać, że potrzebujemy też katechezy przy parafiach. Chcemy za chwilę kształtować katechistów, świeckich katechetów, wolontariuszy, którzy przy tej parafii podejmą się dzieła ewangelizacji. To nie jest tak, że my teraz toczymy spór zero-jedynkowy z ministerstwem. Sam problem jest przez nas od dawna dostrzegany i rzeczywiście szukamy rozwiązań - zapewniał.

Zapytany o przyszłość świeckich katechetów, nasz gość wskazywał, że spora część z nich odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Niektórzy już teraz posiadają możliwość nauczania innych przedmiotów, inni dopiero je zdobywają, co pozwoli na zachowanie pracy w szkołach.
Z ks. prof. Jerzym Kostorzem rozmawia Daniel Klimczak (27.08.2024)

Zobacz także

2024-10-14, godz. 08:55 "Przepychanki po naszej stronie absolutnie nie są potrzebne". Sławomir Batko o jednoczeniu prawicy Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska podpisały wspólną deklarację ideową. Obie partie połączyły się w sobotę podczas kongresu w Przysusze… » więcej 2024-10-11, godz. 08:47 Razem, ale...osobno. Marek Staszewski o połączeniu Szpitala Wojewódzkiego i OCO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, który objął również stanowisko prezesa Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-10-10, godz. 08:45 "Na samych drogach jest to około 8,5 miliona złotych". Radosław Roszkowski o stratach popowodziowych w powiecie pru… - Ostateczny (bilans) to pewnie jeszcze nie jest, ale bliski w prawdzie, jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to jak najbardziej już mamy to podsumowane… » więcej 2024-10-09, godz. 10:24 "Jedna z ofiar powodzi to prawdopodobnie Czeszka". Prokurator Stanisław Bar o aktualnych dochodzeniach - Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo, by były jakieś doniesienia do prokuratury w sprawach związanych z powodzią. W Prokuraturach Rejonowych w Nysie i… » więcej 2024-10-08, godz. 09:33 Starosta krapkowicki Maciej Sonik o sytuacji popowodziowej i odbudowie infrastruktury Gościem Porannej Rozmowy był starosta krapkowicki Maciej Sonik, z którym rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie pozostawiła po sobie powódź. W ostatnim wpisie… » więcej 2024-10-07, godz. 08:45 "Pomoc będzie potrzebna i dziś, i jutro". Rafał Bartek o pomocy samorządu dla powodzian - Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku województwa opolskiego… » więcej 2024-10-04, godz. 09:46 Prezydent podpisał specustawę powodziową: wsparcie dla powodzian oraz uproszczone procedury odbudowy Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz, w Porannej Rozmowie Radia Opole, pozytywnie ocenił działania prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »