Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Powstanie stało się symbolem, który pomagał…
2024-08-01, 08:53 Autor: Daniel Klimczak

"Powstanie stało się symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać" - dr Kobylarz-Buła gościem Porannej Rozmowy Radia Opole

Dr Renata Kobylarz-Buła: "Powstanie stało się symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać"
- Niewątpliwie odpowiedź na pytanie czy to miało sens, jest trudna. Sami powstańcy także, po latach, oceniają to bardzo różnie - wskazywała na naszej antenie wicedyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Kobylarz-Buła, z którą w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawialiśmy o skutkach tego zrywu.
Jak podkreślała nasza rozmówczyni, mimo powszechnych skojarzeń powstania z cierpieniem, śmiercią i utraconymi nadziejami, wydarzenia te mogą jednak dawać powody do pewnego rodzaju radości.

- Niewątpliwie to, że powstanie stało się swego rodzaju symbolem. Symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać. Taki paradoks powstania, które skończyło się klęską i zniszczeniem Warszawy, a także jej ludności. Jednak było ono w pewnym sensie trochę mitem założycielskim dla kolejnych pokoleń rewolucjonistów, buntowników, ale też przestrogą. To, że w 1956 roku nie polała się w większym stopniu krew na ulicach polskich miast, to że rewolucja Solidarności miała pokojowy charakter, to także, nie tylko w moim przekonaniu, były pewne doświadczenia, które wyciągnęliśmy z tej historii. Być może też wyciągnął z niej wnioski także nasz ówczesny "sojusznik", czyli Związek Radziecki, bardzo wstrzemięźliwie podejmując decyzję na temat wysłania wojsk do Polski - usłyszeliśmy.

Zdaniem dr Renaty Kobularz-Buły, powstanie pokazało także wysoki poziom zorganizowanie Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak usłyszeliśmy, cieszyć może także fakt, że po wielu latach skazania na zapomnienie, powstańcy otrzymują dziś należne im honory.

- Sytuacja dziś wygląda całkiem inaczej i na pewno ci, którzy dotrwali dzisiejszych czasów, mają to poczucie. Takie jest moje odczucie po rozmowach z nimi.

Naszego gościa zapytaliśmy także o organizowane przez muzeum żywe lekcje historii z uczestnikami Powstania Warszawskiego, a także o to, dlaczego właśnie rocznica tego wydarzenia jest we współczesnej Polsce obchodzona z największą intensywnością.
Z Renatą Kobylarz-Bułą rozmawia Daniel Klimczak (1.08.2024)

Zobacz także

2024-10-30, godz. 08:41 Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Senator Piotr Woźniak gościem Porannej Rozmowy Radia Opole - Miałem okazję być obserwatorem w ramach zgromadzenia parlamentarnego państw Paktu Północnoatlantyckiego. Mieliśmy taką misję obserwacyjną przez kilka… » więcej 2024-10-28, godz. 11:33 "400 milionów złotych na działania na terenach powodziowych". Andrzej Buła o finansowaniu odbudowy po przejściu … Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był europoseł Andrzej Buła, który pełnił poprzednio funkcję marszałka woj. opolskiego. Przyznał na wstępie, że… » więcej 2024-10-28, godz. 09:40 "Z końcem roku wzrośnie bezrobocie". Dariusz Brzęczek o przewidywanej sytuacji na rynku pracy Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Dariusz Brzęczek, przewodniczący regionu opolskiego NSZZ Solidarność, którego pytaliśmy m.in o referendum, w którym… » więcej 2024-10-25, godz. 09:04 "To jest przykra sytuacja". Marcelina Zawisza o rozłamie w partii Razem 27 osób, w tym grupa parlamentarzystek, odeszła z partii Razem, w przeddzień kongresu, podczas którego miano decydować o tym, czy wyjść ze wspólnego klubu… » więcej 2024-10-24, godz. 08:47 "Negocjacje wciąż trwają". Zuzanna Donath - Kasiura o płaceniu za nadwykonania dla opolskich szpitali Polskie Centrum Onkologii i Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup otrzymało wsparcie na inwestycje ze strony Samorządu Województwa Opolskiego. O tym na co przeznaczone… » więcej 2024-10-23, godz. 09:30 "Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach Średnia wieku polskiego nauczyciela to około 50 lat i jest to problem sygnalizowany przez środowisko nauczycielskie od lat. Może gdzieś koło 2010 roku jeszcze… » więcej 2024-10-22, godz. 08:36 "Czas naszym największym przeciwnikiem". Piotr Pośpiech o wypłacaniu finansowej pomocy powodzianom - Musimy zrobić wszystko, żeby ta pomoc realna, to działanie w kierunku pomocy ludzi poszkodowanych, nie słabło. Z telewizji, głównych portali znika powoli… » więcej 2024-10-21, godz. 09:30 "To jest jedna z perełek Opolszczyzny". Paweł Masełko o potrzebie modernizacji kompleksu na Górze św.Anny - Widzę, jak następuje degradacja tego miejsca, bo ono tak naprawdę jest wykorzystywane raz w roku, jeśli chodzi o organizacje uroczystości państwowych… » więcej 2024-10-18, godz. 08:58 Robert Węgrzyn: 100 mln zł od samorządu na wsparcie dla przedsiębiorców z terenów zalewowych - My również jako samorząd województwa, o tym się bardzo rzadko mówi, jesteśmy poszkodowani bardzo poważnie. Samych strat na infrastrukturze drogowej i… » więcej 2024-10-17, godz. 09:49 Rafał Pydych z GDDKiA: most w Głuchołazach od samego początku trójprzęsłowy, a nie łukowy - Straty sięgają ponad 250 milionów, natomiast kolejne dni pokazują nam dalsze skutki czy uszkodzenia. Wskutek teraz obniżenia się zwierciadła wód gruntowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »