Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Te osoby są ofiarami handlu ludźmi' - Marcin Laskowski…
2024-07-22, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

"Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii

"Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" Marcin Laskowski w Porannej Rozmowie Radia Opole
- Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany dyrekcji Opolskiego Centrum Onkologii wobec personelu pomocniczego szpitala komentował na naszej antenie Marcin Laskowski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego. Aby znaleźć oszczędności, a także wyeliminować problemy związane z absencją pracowników, władze placówki zdecydowały powierzyć takie usługi jak utrzymanie czystości, czy transport prywatnej firmie, co nie podoba się pracownikom szpitala.
Co prawda mają oni mieć zagwarantowaną kontynuację części swoich dotychczasowych przywilejów, ale tylko przez pewien czas.

- Będąc pracownikiem Opolskiego Centrum Onkologii jest też dużo benefitów. Pracownicy otrzymują premie za nadwykonania, "karpiowe", do tego jest ubezpieczenie grupowe. Te osoby w tym momencie tracą możliwość skorzystania z tego. Na razie, przez rok czasu, mają oni zapewniony dodatek stażowy, nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne. Ale ja się pytam, co po tym roku? Stąd ten lęk i obawy tych ludzi - słyszymy.

Zdaniem głównych zainteresowanych, redukcję kosztów oraz zmniejszenie absencji można było osiągnąć poprzez lepsze zarządzanie szpitalem. Sami pracownicy mieli wskazywać dyrekcji, że znajdą darczyńców, którzy ufundują na przykład nowy sprzęt do utrzymania czystości, jednak władze OCO miały takie argumenty nie przekonywać. Zdaniem związkowca, outsourcing spowoduje też zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

- W pełni wykwalifikowany personel będzie odchodził. W jego miejsce będą przychodziły nowe osoby - zapowiada Marcin Laskowski.

Oprócz planowanych zmian, pracownicy mają do dyrekcji żal także z powodu sposobu komunikacji z załogą. Zdaniem naszego rozmówcy, ta o planach dotyczących zlecenia usług prywatnej firmie miała dowiedzieć się z internetu.

- Pan dyrektor nie spotkał się, nie poinformował, nie rozmawiał w ogóle z tymi osobami, nie przekonywał, że będzie dobrze - wskazywał.

Pracownicy lecznicy liczą na mediacje ze strony urzędu marszałkowskiego oraz wojewody. Jak usłyszeliśmy, jeśli nie uda się wypracować satysfakcjonującego rozwiązania, nie wykluczają oni tymczasowego odejścia od swoich obowiązków.

- W akcie desperacji chcą opuścić miejsce pracy [...] Od samego początku nastąpiło zwalnianie się tych osób i dyrekcja nie zatrudnia nikogo w to miejsce. 3 osoby wykonywały jakieś czynności, a teraz robi to jedna osoba. Oni są strasznie przemęczeni, nie tylko fizycznie ale i psychicznie [...] Przypuszczam, że może nastąpić taki akt podreperowania swojego zdrowia - usłyszeliśmy

Nasz gość, dopytywany, czy oznacza to masowe korzystanie ze zwolnień lekarskich, tak jak miało to miejsce w policji w 2021 roku, sugerował, że nie można wykluczyć takiego scenariusza.

- Są jednostki chorobowe pod kątem obciążenia psychologicznego i w chwili obecnej to już się odbywa - wskazywał.

Naszego gościa pytaliśmy też o ogólną sytuację tzw. "szarego" personelu w polskim systemie ochrony zdrowia. Nie zabrakło również pytań o działania rządu mające na celu poprawę warunków jego pracy.
Z Marcinem Laskowskim rozmawia Daniel Klimczak (22.07.2024)

Zobacz także

2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »