Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać…
2024-07-18, 09:21 Autor: Daniel Klimczak

"Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie zdrowia i ratownictwie medycznym

Ireneusz Szafraniec o zmianach w systemie medycznym i ratownictwie
Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami w systemie ochrony zdrowia, a także w ratownictwie medycznym.
W ubiegłym tygodniu na temat przyszłości ochrony zdrowia nasz gość rozmawiał z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Jednym z wniosków płynących z tego spotkania jest konieczność zmian w siatce rozmieszczenia oddziałów szpitalnych, tak by te nie dublowały się w miastach tylko nieznacznie od siebie oddalonych.

Jak zaznaczał nasz gość, dziś taki stan rzeczy, przy niedoborach kadry lekarskiej, powoduje spore problemy, w tym rosnące koszty funkcjonowania takich szpitali, bo ich dyrektorzy, chcąc konkurować z sąsiednimi placówkami, starają się zachęcić medyków do pracy między innymi oferując coraz wyższe wynagrodzenia.

- Szpitale, konkurując ze sobą, bardzo często wręcz patologicznie windują stawki dla tych lekarzy, żeby pozyskać kadry, aby zapewnić te normy, które NFZ wymaga i właśnie stąd też m. in. wynika duże zadłużenie, a chodzi szczególnie o szpitale małe powiatowe - usłyszeliśmy.

Zapytany o możliwe niezadowolenie społeczne spowodowane zamykaniem części oddziałów, czy nawet całych szpitali, Ireneusz Szafraniec przyznał, że te na pewno się pojawią. Jego zdaniem wyjdzie to jednak na korzyść pacjentów.

- Pacjenci przyzwyczaili się, że w każdym małym mieście powinien być szpital, oni wtedy czują się bezpiecznie [...] Jestem tego zdania, że lepiej stworzyć jeden, mocny szpital, który będzie świadczył usługi na wysokim poziomie, niż rozdrabniać te oddziały, a jeszcze dodatkowo dyrektorzy konkurują o kadry medyczne - podkreślał.

Jak przekonywał nasz gość, takie zmiany muszą jednak iść w parze z rozszerzaniem działalności placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które powinny odciążać szpitale, wykonując na przykład większą liczbę prostych zabiegów.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy też o prace nad nową ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jedną ze zmian, którą postuluje Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych jest rezygnacja z zespołów z lekarzem "na pokładzie". Jak przekonywał Ireneusz Szafraniec, obecne zespoły specjalistyczne niejednokrotnie są nimi jedynie w teorii, bo brakuje lekarzy mogących i chętnych do wykonywania takiej pracy. W zamian za stałą obecność lekarza w karetce, PTRM proponuje model hybrydowy, który funkcjonuje już w niektórych krajach.

- Niedaleko nas, w Czechach, w Niemczech, funkcjonuje taki system, gdzie lekarze często dojeżdżają na miejsce zgłoszenia własnym środkiem transportu, oznakowanym oczywiście. Dzisiaj problem wynika z ich braku oraz z wygórowania wymagań dotyczących ich kompetencji [...] Dzisiaj jest utopią określanie, że my posiadamy karetki specjalistyczne. Nasze towarzystwo zawnioskowało o te zmiany dlatego, że my mając karetki specjalistyczne w danym pogotowiu z góry wiemy, że do końca tego roku w tych karetkach nie będzie jeździł lekarz, bo pogotowie go nie ma [...] Jest udawanie, że my mamy karetki specjalistyczne. Bodajże w lutym wyszło, że my mamy około 315 karetek specjalistycznych w Polsce na bodajże 1620, czyli to jest około 30 procent. I te karetki jeszcze są nieobstawione przez lekarzy. Przykładem jest Nysa, gdzie w dni powszednie do godziny 15:00 jest jeszcze lekarz, ale już później, do 7 rano, jeździ ratownik medyczny jako 3. osoba w ambulansie - przyznał wiceprezes PTRM.

Alternatywą dla karetek typu "S" może być zwiększenie liczby zespołów z trzema ratownikami.

Projekt nowej ustawy zakłada też wprowadzenie od przyszłego roku sezonowych zespołów motocyklowych w ratownictwie medycznym. Idea polega na tym, że ratownik podróżujący na jednośladzie dotrze samotnie do pacjenta w krótszym czasie niż klasyczna karetka i do czasu jej przyjazdu będzie w stanie zabezpieczyć pacjenta, także korzystając z pomocy świadków zdarzenia. Tego typu rozwiązania są już wykorzystywane w niektórych polskich miastach i sprawdzają się dobrze, jednak jak usłyszeliśmy, na razie system nie jest w pełni gotowy na tę zmianę. Sam zakup pojazdów nie powinien stanowić większego problemu, jednak najpilniejsze jest wdrożenie szkoleń dla osób, które będą wykonywały tego typu dyżury. Według założeń, jeden taki zespół powinien przypadać na 400 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że na Opolszczyźnie ma pojawić się do 3 "motoambulansów".

Zobacz także

2024-10-15, godz. 08:37 "Zbigniew Ziobro jest osobą zdolną do składania zeznań". Witold Zembaczyński o przesłuchaniach przed komisją śledczą… Sejmowa Komisja Śledcza ds. Pegasusa wyznaczyła na 4 listopada nowy termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. W poniedziałek (14.10) były minister sprawiedliwości… » więcej 2024-10-14, godz. 08:55 "Przepychanki po naszej stronie absolutnie nie są potrzebne". Sławomir Batko o jednoczeniu prawicy Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska podpisały wspólną deklarację ideową. Obie partie połączyły się w sobotę podczas kongresu w Przysusze… » więcej 2024-10-11, godz. 08:47 Razem, ale...osobno. Marek Staszewski o połączeniu Szpitala Wojewódzkiego i OCO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, który objął również stanowisko prezesa Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-10-10, godz. 08:45 "Na samych drogach jest to około 8,5 miliona złotych". Radosław Roszkowski o stratach popowodziowych w powiecie pru… - Ostateczny (bilans) to pewnie jeszcze nie jest, ale bliski w prawdzie, jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to jak najbardziej już mamy to podsumowane… » więcej 2024-10-09, godz. 10:24 "Jedna z ofiar powodzi to prawdopodobnie Czeszka". Prokurator Stanisław Bar o aktualnych dochodzeniach - Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo, by były jakieś doniesienia do prokuratury w sprawach związanych z powodzią. W Prokuraturach Rejonowych w Nysie i… » więcej 2024-10-08, godz. 09:33 Starosta krapkowicki Maciej Sonik o sytuacji popowodziowej i odbudowie infrastruktury Gościem Porannej Rozmowy był starosta krapkowicki Maciej Sonik, z którym rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie pozostawiła po sobie powódź. W ostatnim wpisie… » więcej 2024-10-07, godz. 08:45 "Pomoc będzie potrzebna i dziś, i jutro". Rafał Bartek o pomocy samorządu dla powodzian - Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku województwa opolskiego… » więcej 2024-10-04, godz. 09:46 Prezydent podpisał specustawę powodziową: wsparcie dla powodzian oraz uproszczone procedury odbudowy Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz, w Porannej Rozmowie Radia Opole, pozytywnie ocenił działania prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »