Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać…
2024-07-18, 09:21 Autor: Daniel Klimczak

"Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie zdrowia i ratownictwie medycznym

Ireneusz Szafraniec o zmianach w systemie medycznym i ratownictwie
Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami w systemie ochrony zdrowia, a także w ratownictwie medycznym.
W ubiegłym tygodniu na temat przyszłości ochrony zdrowia nasz gość rozmawiał z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Jednym z wniosków płynących z tego spotkania jest konieczność zmian w siatce rozmieszczenia oddziałów szpitalnych, tak by te nie dublowały się w miastach tylko nieznacznie od siebie oddalonych.

Jak zaznaczał nasz gość, dziś taki stan rzeczy, przy niedoborach kadry lekarskiej, powoduje spore problemy, w tym rosnące koszty funkcjonowania takich szpitali, bo ich dyrektorzy, chcąc konkurować z sąsiednimi placówkami, starają się zachęcić medyków do pracy między innymi oferując coraz wyższe wynagrodzenia.

- Szpitale, konkurując ze sobą, bardzo często wręcz patologicznie windują stawki dla tych lekarzy, żeby pozyskać kadry, aby zapewnić te normy, które NFZ wymaga i właśnie stąd też m. in. wynika duże zadłużenie, a chodzi szczególnie o szpitale małe powiatowe - usłyszeliśmy.

Zapytany o możliwe niezadowolenie społeczne spowodowane zamykaniem części oddziałów, czy nawet całych szpitali, Ireneusz Szafraniec przyznał, że te na pewno się pojawią. Jego zdaniem wyjdzie to jednak na korzyść pacjentów.

- Pacjenci przyzwyczaili się, że w każdym małym mieście powinien być szpital, oni wtedy czują się bezpiecznie [...] Jestem tego zdania, że lepiej stworzyć jeden, mocny szpital, który będzie świadczył usługi na wysokim poziomie, niż rozdrabniać te oddziały, a jeszcze dodatkowo dyrektorzy konkurują o kadry medyczne - podkreślał.

Jak przekonywał nasz gość, takie zmiany muszą jednak iść w parze z rozszerzaniem działalności placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które powinny odciążać szpitale, wykonując na przykład większą liczbę prostych zabiegów.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy też o prace nad nową ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jedną ze zmian, którą postuluje Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych jest rezygnacja z zespołów z lekarzem "na pokładzie". Jak przekonywał Ireneusz Szafraniec, obecne zespoły specjalistyczne niejednokrotnie są nimi jedynie w teorii, bo brakuje lekarzy mogących i chętnych do wykonywania takiej pracy. W zamian za stałą obecność lekarza w karetce, PTRM proponuje model hybrydowy, który funkcjonuje już w niektórych krajach.

- Niedaleko nas, w Czechach, w Niemczech, funkcjonuje taki system, gdzie lekarze często dojeżdżają na miejsce zgłoszenia własnym środkiem transportu, oznakowanym oczywiście. Dzisiaj problem wynika z ich braku oraz z wygórowania wymagań dotyczących ich kompetencji [...] Dzisiaj jest utopią określanie, że my posiadamy karetki specjalistyczne. Nasze towarzystwo zawnioskowało o te zmiany dlatego, że my mając karetki specjalistyczne w danym pogotowiu z góry wiemy, że do końca tego roku w tych karetkach nie będzie jeździł lekarz, bo pogotowie go nie ma [...] Jest udawanie, że my mamy karetki specjalistyczne. Bodajże w lutym wyszło, że my mamy około 315 karetek specjalistycznych w Polsce na bodajże 1620, czyli to jest około 30 procent. I te karetki jeszcze są nieobstawione przez lekarzy. Przykładem jest Nysa, gdzie w dni powszednie do godziny 15:00 jest jeszcze lekarz, ale już później, do 7 rano, jeździ ratownik medyczny jako 3. osoba w ambulansie - przyznał wiceprezes PTRM.

Alternatywą dla karetek typu "S" może być zwiększenie liczby zespołów z trzema ratownikami.

Projekt nowej ustawy zakłada też wprowadzenie od przyszłego roku sezonowych zespołów motocyklowych w ratownictwie medycznym. Idea polega na tym, że ratownik podróżujący na jednośladzie dotrze samotnie do pacjenta w krótszym czasie niż klasyczna karetka i do czasu jej przyjazdu będzie w stanie zabezpieczyć pacjenta, także korzystając z pomocy świadków zdarzenia. Tego typu rozwiązania są już wykorzystywane w niektórych polskich miastach i sprawdzają się dobrze, jednak jak usłyszeliśmy, na razie system nie jest w pełni gotowy na tę zmianę. Sam zakup pojazdów nie powinien stanowić większego problemu, jednak najpilniejsze jest wdrożenie szkoleń dla osób, które będą wykonywały tego typu dyżury. Według założeń, jeden taki zespół powinien przypadać na 400 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że na Opolszczyźnie ma pojawić się do 3 "motoambulansów".

Zobacz także

2024-11-22, godz. 08:50 Maciej Kalski: mimo powodzi stabilizacja na rynku pracy - Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast… » więcej 2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową - Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »