Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka' - Michał…
2024-06-04, 08:52 Autor: Daniel Klimczak

"Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka" - Michał Dworczyk o doniesieniach na temat właściciela "Red is Bad" oraz końcówce kampanii wyborczej

Michał Dworczyk: Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka - o doniesieniach na temat właściciela "Red is Bad"
O nastroje wśród polityków PiS na kilka dni przed wyborami, a także wpływ doniesień o możliwych nieprawidłowościach w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy pytaliśmy we wtorkowy poranek kandydata tej formacji do Parlamentu Europejskiego, Michała Dworczyka.
Rozwój infrastruktury transportowej, wzbogacenie oferty połączeń kolejowych, w tym transgranicznych, a także budowa obwodnic - to priorytety, które nasz gość stawia sobie w ewentualnej przyszłej pracy europosła na rzecz Opolszczyzny.

- Ważne jest, aby skutecznie zabiegać o te sprawy, które są istotne z punktu widzenia województwa i jego mieszkańców. Do tej pory udawało mi się to robić dla województwa dolnośląskiego. Jestem przekonany, że jeśli mieszkańcy Opolszczyzny obdarzą mnie zaufanie, to skutecznie będę zabiegał o województwo opolskie tym razem - przekonywał.

Naszego rozmówcę pytaliśmy też o pojawiające się w kampanii doniesienia o możliwych nieprawidłowościach w czasach, gdy jego partia sprawowała władzę. To między innymi kwestie związane z Funduszem Sprawiedliwości, ministerstwem sportu, ale też Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

- W ogóle mnie nie cieszy to, że w tej kampanii jest dużo tematów zastępczych. Oczywiście trzeba rozmawiać o wszystkich istotnych sprawach z punktu widzenia Polaków, ale uważam, że wybory europejskie w tym roku są szczególnie ważne. Wybierzemy europarlament, który będzie podejmował decyzje absolutnie kluczowe z punktu widzenia Polski i Europy, które na najbliższe dekady ustalą zasady funkcjonowania Unii Europejskiej - tłumaczył.

Wśród wymienianych przez naszego gościa istotnych zagadnień, którymi zajmą się nowi eurodeputowani są między innymi prace nad przyszłym kształtem traktatów regulujących życie wspólnoty. Zapytany, czy frakcja, do której w Parlamencie Europejskim należy Prawo i Sprawiedliwość będzie miała zdolność do wprowadzania w życie swoich pomysłów, wskazywał że na razie nic nie jest w tej kwestii przesądzone.

- Tak naprawdę na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć dopiero po tym, jak wybory zostaną rozstrzygnięte - usłyszeliśmy.

Wśród pytań do Michała Dworczyka nie zabrakło też tych o doniesienia na temat firmy Pawła Szopy, który dzięki współpracy z rządowymi instytucjami miał zarabiać spore pieniądze. Michał Dworczyk wskazywał, że podległe wówczas rządowi służby robiły wszystko, by pieniądze były wydawane prawidłowo. Jak jednak wskazywał, o szczegółach będzie można mówić po tym, jak sprawie dokładniej przyjrzy się prokuratura. Nasz gość dodawał jednocześnie, że oprócz doniesień medialnych, warto wziąć pod uwagę także stanowisko głównych zainteresowanych, w tym byłego prezesa RARS, który w swoim wczorajszym oświadczeniu odpierał stawiane przez Onet zarzuty.

- Znam go od lat, cenię i wiem, że zawsze w swoich działaniach prezentował propaństwową postawę. W artykule jest dużo insynuacji, a jego autor jest dla mnie kompletnie niewiarygodny. Niejednokrotnie czytałem jego teksty, w których wiele informacji okazywało się absolutnie nieprawdziwymi [...] Odsyłam do oświadczenia prezesa Kuczmierowskiego, który pisze w nim wyraźnie, że procedury zakupowe były realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a żadne firmy nie były faworyzowane. - powiedział.

Zapytany, czy nadzór nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy przez takie instytucje jak RARS w czasach rządów PiS, Michał Dworczyk mówił, że "to jest do zbadania przez stosowne instytucje". Jednocześnie zapewniał, że w czasie, gdy on nadzorował jej pracę "dokładano wszelkich starań, żeby ten nadzór był właściwy i rzetelny".

Zobacz także

2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej 2024-09-12, godz. 08:49 "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach… - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna… » więcej 2024-09-11, godz. 08:37 Dominik Pikos: to był dobry sezon turystyczny dla gminy Turawa - Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy mają restauracje i różne działalności gospodarcze nad jeziorem i nie tylko, rekordowe ilości turystów i rowerzystów… » więcej 2024-09-10, godz. 10:16 Łukasz Denys: nie brak chętnych do szkół zawodowych, choć NIK je krytykuje Reforma szkolnictwa zawodowego nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała… » więcej 2024-09-09, godz. 08:40 Alicja Gawinek: "Mam nadzieję, że uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów. Sprawa zasługuje na to" Do 24 września potrwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez organizacje pozarządowe. Projekt… » więcej 2024-09-06, godz. 09:02 Dożynki to też żniwa aktywności społecznej - Ryszard Wilczyński przed dożynkami wojewódzkimi w Białej - Dożynki są tradycyjnym, kulturowym świętem plonów, ale to też podsumowanie aktywności obywatelskiej na wsi, co wyraża się rozstrzygnięciem konkursów… » więcej 2024-09-05, godz. 10:17 "To była jedyna okazja na kilkadziesiąt lat. Teraz, albo wcale!" - Andrzej Kasiura o nowym moście na Odrze oraz sytuacji… Budowa nowego mostu na Odrze to inwestycja, na którą Krapkowice, ale też niedaleki Gogolin, czekają od lat. Przy wsparciu z budżetu centralnego inwestycja… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »