Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał…
2024-05-29, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

"Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk o możliwych nieprawidłowościach w resorcie sportu i eurowyborach

Kamil Bortniczuk: Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów
- Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie doniesienie - powiedział w Radiu Opole były minister sportu Kamil Bortniczuk.

Wczoraj w rozmowie z PAP prezes NIK zapowiedział, że powiadomi prokuraturę o możliwości popopełnienia przestępstwa w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam podobne zjawiska jak w Funduszu Sprawiedliwości.

Gość Radia Opole przekonywał, że to działania mające na celu zdyskredytowanie polityków PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i cytował tzw. taśmy Banasia.
- To realizacja doktryny Banasia. Ci, którzy nie pamiętają, mogą sobie znaleźć, co pan Banaś wówczas mówił: "Szefowi powiedz, że będzie mieć bardzo dużą kontrolę i wpływ na Konfederację. Będzie wysyp takich raportów; wrzesień, październik. Ja będę działał do ostatniej chwili, bo mnie nie obowiązuje żadna cisza wyborcza. Ja sobie zostawię na tr trzy dni takie smaczki, że w d... im pójdzie, rozumiesz?" Tak mówił Marian Banaś w kontekście kampanii do wyborów parlamentarnych. Nie udało się, bo wyszły na jaw taśmy Banasia i musiał schować się, że tak powiem, do nory. Natomiast, jak widać, kosz prezentów przynosi teraz - usłyszeliśmy.

Bortniczuk powiedział też, że nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie programu "Sport dla wszystkich", gdzie spośród tysiąca wniosków, dotację dostało 8 podmiotów, a ponad połowę puli pieniędzy organizacja kierowana przez jego partyjnego kolegę.

- Ten projekt został nie dalej jak miesiąc temu rozliczony w pełni przez ministra Sławomira Nitrasa, co jest dowodem na to, że był napisany dobrze, zrealizowany dobrze. To był konkurs, który ogłosiliśmy pierwszy raz w takiej formie. Niestety środowisko sportowe nie wczytało się w te kilkanaście stron priorytetów. LZS, jako największa w Polsce organizacja sportowa, napisał program, który akurat się wczytał w te priorytety i odpowiedział na to, czego oczekiwaliśmy, stąd tak duże wsparcie.

Zdaniem Bortniczuka, jeżeli NIK rzeczywiście złoży zawiadomienie, prokuratura najprawdopodobniej wyśmieje jego treść.

Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o zbliżających się wyborach do europarlamentu. Jego zdaniem, jego atutami są - oprócz doświadczenia i wykształcenia - także młodość, która pozwala patrzyć na sprawy Europy z innej perspektywy.

Kamila Bortniczuka zapytaliśmy też o relacje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. W tej kampanii inny poseł klubu PiS Marcin Ociepa zachęca do głosowania na Michała Dworczyka, a nie kandydatów z naszego regionu. Zapytany o powody takich działać, Ociepa mówił, że "Nie możemy sobie pozwolić na słabych czy średnich posłów do Parlamentu Europejskiego".

Kamil Bortniczuk nazwał tę wypowiedź "nieco złośliwą", a jego kolega "nie zrealizował swoich ambicji w czasie, kiedy rządzili", bo to Bortniczuk był pierwszym ministrem z Opolszczyzny.

Nasz gość jest także szefem PiS w regionie, dlatego w naszej rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję ugrupowania na Opolszczyźnie. Zapytany o ostatnie wybory samorządowe, wskazywał, że część nielojalnych działaczy nie należy już do partii, a w przyszłości podobne działania mogą zostać podjęte także wobec pozostałych kilku osób.

Naszego gościa dopytywaliśmy też o losy byłego wiceprzewodniczącego nyskiej rady miejskiej, który według doniesień medialnych, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, wjechał w karetkę pogotowia. Jak usłyszeliśmy, do czasu wyjaśnienia sprawy samorządowiec został zawieszony w prawach członka PiS.

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej 2024-06-10, godz. 09:43 Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego… » więcej 2024-06-07, godz. 08:38 Rafał Tkacz: dwa mandaty więcej w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla Polski - Wybory do Parlamentu Europejskiego są specyficzne, bo liczba mandatów przypadająca na dany okręg jest ruchoma. Polacy mają w tym roku do obsadzenia 53… » więcej 2024-06-06, godz. 08:45 Andrzej Buła: bezpieczeństwo mieszkańców Unii jest najważniejsze - Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo, także to indywidualne mieszkańców Unii jest najważniejsze. Uważam, że powinno być w centrum… » więcej 2024-06-05, godz. 08:45 "Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki" - Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na trzeci wynik w niedzielnych… - Udaje nam się dotrzeć z komunikatem do coraz szerszego kręgu wyborców. Spójny program, konsekwencja, brak koniunkturalizmu politycznego zaczynają chyba… » więcej 2024-06-04, godz. 08:52 "Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka" - Michał Dworczyk o doniesieniach na temat właściciela "Red is Bad" oraz… O nastroje wśród polityków PiS na kilka dni przed wyborami, a także wpływ doniesień o możliwych nieprawidłowościach w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-06-03, godz. 08:52 "Czujemy smutek, że prezydent nie podpisał tej ustawy" - Łukasz Jastrzembski o statusie języka śląskiego - Czujemy smutek, że pan prezydent nie podpisał tej ustawy - tak o niedawnej decyzji Andrzeja Dudy mówił w Radiu Opole lider Śląskich Samorządowców Łukasz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »