Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie wierzę Donaldowi Tuskowi' - Anna Zalewska o…
2024-05-16, 09:32 Autor: Daniel Klimczak

"Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową

"Drożyzna, w tym ceny energii są dowodem, że nie ma komu ufać" Anna Zalewska gościem Radia Opole
We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi, a wręcz może okazać się beneficjentem. Takiego stanowiska nie podziela europoseł Anna Zalewska, która przekonywała na antenie Radia Opole, że przyjęcie przez Polskę uchodźców z Ukrainy nie będzie kwalifikowane jako wypełnianie obowiązków wynikających z tego paktu.
- Proszę nie wierzyć Donaldowi Tuskowi, który wmawia państwu, że coś załatwi. Nic na razie nie załatwił - wskazywała.

Jak przekonywała Anna Zalewska, unijne instytucje nie przewidują, że Polska może zostać zwolniona z przyjmowania dodatkowych migrantów, ponieważ Ukraińcy zaaklimatyzowali się w naszym kraju.

Zapytana o to, na jakiej podstawie wyciąga takie wnioski, europosłanka PiS mówiła, że to przekonanie wynika z jej obserwacji i rozmów z unijnymi urzędnikami.

- Ja znam opinię urzędników, komisarz. Znam opinię parlamentarzystów. Wiem, jaki jest pomysł, jaki jest plan i nie wierzę Donaldowi Tuskowi.

Na uwagę, że wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, nasza rozmówczyni wskazywała, że nastąpi to w przyszłości.

- Do roku 2026 rozpocznie się przygotowanie, między innymi poszukiwanie miejsc. Będą również szukać pracowników, którzy będą tymi nielegalnymi imigrantami się zajmować - mówiła.

Z naszą rozmówczynią poruszyliśmy też kwestię opłat za energię elektryczną. Jak przekonywała, winne spodziewanych podwyżek są kończąca się tarcza rządowa, a także europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2.

- Ten system chcą Niemcy i Francuzi ustabilizować. Mówię to z duża ironią, bo chcą ustabilizować na poziomie 200 euro za tonę, czyli prawie 3-krotnie wyższym, niż w tej chwili jest. To przekłada się na cenę energii - tłumaczyła.

Naszego gościa zapytaliśmy też o prace nad polską elektrownią atomową. Jak przekonywała, obecny rząd marnuje wysiłki poprzedników, rezygnując z zapoczątkowanych inwestycji.

- Wszystko zostało przygotowane, jest zrobione, a już wiemy, że Donald Tusk chce z tego rezygnować i przesuwać, czyli znowu nie dojdzie to do skutku - powiedziała.

Zapytana, czy wierzy, że dożyjemy czasów, w których do polskich gospodarstw popłynie prąd produkowany w polskiej elektrowni atomowej, Anna Zalewska wskazywała, że tak. Jak jednak podkreśliła, aby tak się stało, musi dojść do zmiany rządu.
Z Anną Zalewską rozmawia Daniel Klimczak (16.05.2024)

Zobacz także

2024-06-17, godz. 09:16 "Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole -Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej 2024-06-10, godz. 09:43 Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego… » więcej 2024-06-07, godz. 08:38 Rafał Tkacz: dwa mandaty więcej w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla Polski - Wybory do Parlamentu Europejskiego są specyficzne, bo liczba mandatów przypadająca na dany okręg jest ruchoma. Polacy mają w tym roku do obsadzenia 53… » więcej 2024-06-06, godz. 08:45 Andrzej Buła: bezpieczeństwo mieszkańców Unii jest najważniejsze - Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo, także to indywidualne mieszkańców Unii jest najważniejsze. Uważam, że powinno być w centrum… » więcej 2024-06-05, godz. 08:45 "Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki" - Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na trzeci wynik w niedzielnych… - Udaje nam się dotrzeć z komunikatem do coraz szerszego kręgu wyborców. Spójny program, konsekwencja, brak koniunkturalizmu politycznego zaczynają chyba… » więcej 2024-06-04, godz. 08:52 "Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka" - Michał Dworczyk o doniesieniach na temat właściciela "Red is Bad" oraz… O nastroje wśród polityków PiS na kilka dni przed wyborami, a także wpływ doniesień o możliwych nieprawidłowościach w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »