Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-02-14, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj źródła folkloru opolskiego

Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
„Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Tego samego dnia w ramach wydarzenia, ale tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali odczytowej (wejście od ul. Muzealnej). Koncertu w Strzeleczkach będzie można posłuchać od godz. 16:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu w piątek w audycji Regionalne kulturalia na Radio Opole 2 Kultura opowiedzą organizatorzy: etnomuzykolog dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Kownacki.


Muzyka w Strzeleczkach zabrzmi nie bez powodu, bo to właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców. Będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat... Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.


Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.

Radio Opole konferencję i koncert w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny" objęło patronatem medialnym.


Zobacz także

2018-01-25, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Znamy harmonogram koncertów w Dworku Artystycznym w 2018 roku W ubiegłym tygodniu zagrał zespół Bez Hałasu, który miał swój koncert także w Studiu M Radia Opole. Kolejny koncert w Dworku Artystycznym w Opolu za tydzień. Tym razem na scenie usłyszymy szczeciński zespół Chango. » więcej 2018-01-24, godz. 12:15, Kultura i rozrywka Hanna Banaszak zaśpiewa w Filharmonii Opolskiej Współpracowała z największymi polskimi muzykami i tekściarzami. W Filharmonii Opolskiej wystąpi ze swoim recitalem Hanna Banaszak. » więcej 2018-01-22, godz. 13:04, Patronaty - polecamy "Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów" nowa płyta Artura Gotza Znane i mniej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów w nowych aranżacjach i interpretacjach - to repertuar najnowszej płyty Artura Gotza. Płyta nagrana została z okazji 60. rocznicy powstania legendarnego kabaretu. Premiera albumu odbędzie… » więcej 2018-01-12, godz. 23:23, Kultura i rozrywka Piosenka poetycka zagościła w legendarnym Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] W studiu M Radia Opole zagrała kędzierzyńsko-kozielska formacja Bez Hałasu. Tym sposobem piątkowy wieczór upłynął w rytmach bluesowych i z poezją śpiewaną w tle. » więcej 2018-01-12, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Sławomir Kusz z zespołem wystąpił w Opolu Po blisko trzyletniej przerwie Sławomir Kusz wystąpił w Opolu. Opolski bard śpiewa piosenki autorskie z nurtu krainy łagodności. » więcej
204205206207208209210
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »