Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-02-14, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj źródła folkloru opolskiego

Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
„Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Tego samego dnia w ramach wydarzenia, ale tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali odczytowej (wejście od ul. Muzealnej). Koncertu w Strzeleczkach będzie można posłuchać od godz. 16:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu w piątek w audycji Regionalne kulturalia na Radio Opole 2 Kultura opowiedzą organizatorzy: etnomuzykolog dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Kownacki.


Muzyka w Strzeleczkach zabrzmi nie bez powodu, bo to właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców. Będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat... Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.


Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.

Radio Opole konferencję i koncert w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny" objęło patronatem medialnym.


Zobacz także

2019-10-02, godz. 17:36, Kultura i rozrywka Grasz na instrumentach dętych, strunowych? Dołącz do Orkiestry Politechniki Opolskiej Orkiestra Politechniki Opolskiej szuka chętnych do muzycznej współpracy. Najbardziej poszukiwani są muzycy grający na instrumentach dętych, perkusiści, oraz gitarzyści, zarówno celujący w gitarę basową jak i elektryczną. » więcej 2019-09-26, godz. 17:50, Patronaty - polecamy DOBS z koncertem w Studio M im. SBB 10 października! Mamy już bilety! Zdobyli nagrodę główną podczas III Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie', a podczas 14. Rock-Time'u docenił ich sam Janusz Niekrasz z TSA. Kręgi bluesa oraz szeroko rozumianego rocka są im muzycznie najbliższe, a… » więcej 2019-09-23, godz. 15:14, Patronaty - polecamy Sławomir gwiazdą Święta Chleba w Strzelcach Opolskich To uroczystość mocno zakorzeniona w tradycji regionu. W tym roku odbędzie się po raz dziesiąty! Mowa o plenerowej imprezie pod nazwą Powiatowe Święto Chleba. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę (29.09) w Parku Miejskim… » więcej 2019-09-23, godz. 12:45, Kultura i rozrywka Głogówek: muzyka na cztery ręce. Za nami występ Ravel Piano DUO na festiwalu beethovenowskim Pierwszy, moniuszkowski akcent pojawił się na festiwalu beethovenowskim w Głogówku. Podczas niedzielnego (22.09) recitalu duetu fortepianowego Ravel Piano DUO zaprezentowane zostały nie tylko dzieła niemieckich twórców - Franza Schuberta… » więcej 2019-09-18, godz. 21:35, Kultura i rozrywka Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który po raz dziewiąty organizuje Towarzystwo Muzyczne w Opolu. Tradycyjnie… » więcej
134135136137138139140
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »