Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-05-19, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: przed nami plastyczna i wokalna inauguracja "Muzycznego święta kwitnących azalii"

Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
"Muzyczne święto kwitnących azalii" w Mosznej - plakat 1. koncertu [materiały organizatora]
"Muzyczne święto kwitnących azalii" w Mosznej - plakat 1. koncertu [materiały organizatora]
Spotkanie z muzyką, ale też ze sztukami wizualnymi otworzy "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" na zamku w Mosznej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty, które odbędą się pomiędzy 20 a 28 maja, we wnętrzach zamku. Cały festiwal zostanie zainaugurowany w piątek (20.05) o godzinie 18:00 wernisażem prac malarskich krakowskiej artystki Małgorzaty Karp-Soi. Godzinę po otwarciu wystawy, czyli o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert wokalno-instrumentalny z sopranistką Edytą Piasecką w roli głównej.
- Wystawa powiązana tematycznie jest z festiwalem, ponieważ pojawią się obrazy, które są związane z muzyką - mówi Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczny festiwalu. - [Małgorzata Karp-Soja - przyp. red.] to też nietypowa osoba, ponieważ bardzo dużo obrazów maluje dla właśnie muzyków i te obrazy przypominają nam o niej, że jest takim naszym "serduszkiem".

Dodajmy, że w ramach wystawy "Muzykalne Panny" będzie można podziwiać prace pochodzące ze zbioru o identycznej, co cała wystawa nazwie, pojawią się również obrazy należące do zbioru "Damoteka".

Nie tylko obecność sztuk plastycznych i możliwość podziwiania azalii w pełnym rozkwicie wpiszą się w festiwalowe tradycje. Kolejną, już ściśle muzyczną tradycją festiwalu jest bowiem koncert, w ramach którego obok siebie występują mistrzowie wraz ze swoimi uczniami (dawnymi lub aktualnymi). Tym razem podziwiać będziemy sopranistkę, na co dzień artystkę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, która posługuje się sopranem lirycznym.

- Aby zachować tradycję festiwalu, pani Edyta Piasecka przyjedzie do nas ze swoimi wokalistami, swoimi wychowankami - zapowiada Hortyńska. - Usłyszymy od muzyki filmowej, przez musical, przez operę i operetkę, także bardzo bogaty program.

Przypomnijmy, Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, odbędzie się na zamku w Mosznej po raz trzydziesty ósmy. Całość potrwa do 28 maja, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Barbara Hortyńska

Zobacz także

2022-10-17, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Koncerty rodzinne w Filharmonii Opolskiej Za nami pierwszy w tym sezonie Koncert Rodzinny 'Proste historyjki o muzyce' w Filharmonii Opolskiej. Przed nami jeszcze sześć takich niedzielnych spotkań. Cykl polecany jest szczególnie najmłodszym słuchaczom oraz ich rodzicom, opiekunom… » więcej 2022-10-08, godz. 16:22, Patronaty - polecamy Debiutancka płyta zespołu Lub Jazztet Lub Jazztet tworzą muzycy mieszkający w Lubinie na Dolnym Śląsku. To ich pierwszy album. Powstał z miłości do jazzu. Nosi tytuł „Łapacz snów” i zawiera 11 utworów. Płyta zrealizowana została pod kierownictwem muzycznym Patrycjusza… » więcej 2022-10-08, godz. 12:20, Kultura i rozrywka XIX Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zainaugurowane koncertowo [ZDJĘCIA] Dzieła Ludwiga van Beethovena, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, ale także urodzonego w Opolu Hugo Ulricha zabrzmiały w piątkowy (07.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera podczas inauguracji XIX Dni Kultury Niemieckiej… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10, Kultura i rozrywka Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia… » więcej 2022-10-04, godz. 16:39, Patronaty - polecamy VII Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »