Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-11-13, 19:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM]

Koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB.
Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski.
Lider grupy to Ślązak z urodzenia, historyk z wykształcenia, a z pasji muzyk. O historii rodzimej ziemi opowiedział za pośrednictwem trzech płyt. Łączy w nich różne style i gatunki. Wiele miejsca poświęca jazzowym brzmieniom. - Sporo rzeczy takich pozornie niepasujących do siebie spotyka się w tym jednym dużym projekcie - mówi Ciuraj. - Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać śląską scenę muzyczną taką, jaka ona jest, czyli bardzo szeroka i bogata. Pojawiają się zarówno nestorzy polskiej sceny jak Apostolis Anthimos, Józef Skrzek czy Marian Dziędziel, który jest lektorem na pierwszej płycie tryptyku, ale też młodzi rockmeni, jazzmani, bluesmani. To wszystko wymieszane w jednym kotle, oddaje obraz tego śląskiego brzmienia.

- Drugi raz wystąpiłem w tym legendarnym miejscu - mówi o Studiu M im. SBB Wojciech Ciuraj. - To jest mój drugi raz w tym legendarnym miejscu. Pierwszy raz grałem z zespołem Walfad w 2017 roku. Grałem już w wielu studiach Polskiego Radia w Lublinie, Katowicach, w Rzeszowie, ale tu w Opolu jest specyficzny mikroklimat sprzyjający graniu muzyki - dodaje.

Koncert pt. "Tryptyk śląski" zorganizowany przez Instytut Śląski został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie retransmitowana na antenie Radia Opole 17 listopada po godz. 22:00 w audycji "Tak było naprawdę".
Wojciech Ciuraj cz. 1
Wojciech Ciuraj cz. 2
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]

Zobacz także

2020-10-22, godz. 19:22, Kultura i rozrywka "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z sytuacją pandemiczną, koncertu nie trzeba było odwoływać. Z faktu tego cieszą… » więcej 2020-10-21, godz. 18:03, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych wymuszają reorganizację planu widowni. W związku… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01, Kultura i rozrywka Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. W poniedziałkowy… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12, Kultura i rozrywka Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO] Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »