Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-07-27, 06:54 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA]

"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli "Recital kameralny na roboczo" zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący z Opolszczyzny. Gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska oraz bas-baryton Oskar Koziołek Goetz wystąpili w surowych wnętrzach Pałacu Rozkochów. Obiekt niedawno trafił w ręce przedsiębiorcy z Małopolski, który w każdy weekend udostępnia jego część i przyległego parku do zwiedzania. Zwykle goście mogą liczyć także na poczęstunek, a choć na terenie odbywały się już pojedyncze wydarzenia kulturalne, po raz pierwszy odbył się tam recital przybliżający muzykę kameralną w klasycznym wydaniu. Jak się okazuje, tego typu inicjatywy cieszą się pozytywnym odbiorem.
- Repertuar był dosyć szeroki, doceniam ten kunszt, także jeśli chodzi o przygotowanie wokalisty pod kątem językowym - przyznaje jedna z uczestniczek koncertu. - Mi te warunki nie przeszkadzają, taki zupełnie naturalny klimat, jeżeli chodzi o pałac w Rozkochowie.

Artyści zaprezentowali się we wnętrzach pałacu, korzystając z dobrej akustyki jednego z głównych korytarzy, bez konieczności sztucznego dogłośnienia zarówno gitary, jak i głosu.

- Jestem z niedalekiego miasteczka, więc jak najbardziej popieram wspieranie właśnie takie inicjatywy - przyznaje inna słuchaczka. - No, nie oszukujmy się, pałacyk dopiero zaczyna się rozwijać, zaczyna być odbudowa jego.

Już na tym etapie Grzegorz Wnęk, czyli aktualny właściciel, chce jednak, żeby miejsce to było choć częściowo dostępne, zarówno dla lokalnej społeczności, dla której obiekt ma szczególne znaczenie (również sentymentalne), jak i dla gości spoza tych rejonów. Renowacja zniszczonego obiektu i przyległego parku potrwa co najmniej kilka lat, jednak przez cały ten czas, obiekt ten ma być miejscem inicjatyw kulturalnych. Wstępne plany już zakładają regularne koncerty czy wystawy prac plastycznych, a docelowo w jednym z pomieszczeń ma także powstać część muzealna, dokumentująca historie pałacu i okolicy.

Więcej na temat "Recitalu kameralnego na roboczo", a także planów dotyczących rewitalizacji i życia kulturalnego Pałacu Rozkochów w czwartkowej (29.07) audycji "Rewiry kultury".
uczestniczki wydarzenia, fragmenty z "Recitalu kameralnego na roboczo"

Zobacz także

2021-07-26, godz. 13:28, Kultura i rozrywka Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Będzie to trzeci z sześciu zaplanowanych w tym roku koncertów 8… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej
79808182838485
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »