Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-06-14, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA]

Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Owacjami na stojąco przyjęła publiczność "misterium", jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06) popołudnie w zabytkowych wnętrzach kościoła, zbudowanego pod koniec XVIII wieku, zabrzmiały nie tylko historyczne instrumenty - dwie viole da gamba i barokowy obój - ale także m.in. teksty polskich twórców ewangelickich wykonywane wokalnie przez parę śpiewaków - pochodzącego z Opolszczyzny bas-barytona Oskara Koziołka Goetza i sopranistkę Blankę Dembosz-Tonderę.
- Myśmy wykonywali właściwie modlitwy, pochodzące z Biblii - wyjaśnia śpiewaczka. - Muzykę chrześcijańską, ale też co dla mnie jest osobiście ważne, jest to poezja na bardzo wysokim poziomie.

Dodajmy, że artyści zaplanowali występ wykorzystując oryginalną przestrzeń kościoła, przemieszczając się po obiekcie w trakcie wykonywania niektórych utworów, co w połączeniu z ciągłością prezentowanych utworów sprawiło wrażenie swoistego misterium.

- Zaprosiłem artystów, bo życie muzyczne, kulturalne, z tej wyższej półki, musi zaistnieć - dodaje ksiądz Piotr Piontek, proboszcz bogacickiej parafii. - Musi przyjść do ludzi, bo ludziom jeszcze trochę brak odwagi, żeby pojechać gdzieś, czy do filharmonii, czy do teatru, czy do opery. Treść tego koncertu dzisiejszego, to treść bardzo religijna, duchowa, chrześcijańska, więc myślę, że wiele osób, które odbierały ten przekaz artystów, no tak jakoś też duchowo przeżywa. Nie tylko tak, żeby przyjść, coś zobaczyć nowego, ale tak ubogacić się w jakiś sposób.

A więcej na temat tego wydarzenia, będzie można usłyszeć w czwartkowej (17.06) audycji "Rewiry kultury".
Blanka Dembosz-Tondera
ks. Piotr Piontek

Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »