Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-12-25, 18:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nagranie z arcydziełami polskiej kameralistyki zabrzmi premierowo w Radiu Opole 2 KULTURA!

Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Pandemia uniemożliwiła zrealizowanie projektu koncertowo, ale przy wsparciu Radia Opole udało się zarejestrować materiał, który premierowo zabrzmi w najbliższą niedzielę (27.12).
Trzy kompozycje przeznaczone na trio fortepianowe miały być przedstawione przed miesiącem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w formie koncertowej, jednak z uwagi na pandemiczne ograniczenia okazało się to niemożliwe. Materiał został jednak zarejestrowany bez udziału publiczności, a całość zaprezentowana zostanie w najbliższą niedzielę (27.12) w audycji "Zapomniana klasyka". Należy przy tym podkreślić, że jest to projekt realizowany przez zespół "Apeiron Trio" - wiolonczelisty Jana Czai, pianistki Hanny Lizinkiewicz oraz skrzypka Piotra Kosarga, czyli artystów związanych z Opolszczyzną.

- Koncert, który miał się odbyć 5 listopada właśnie w sali koncertowej szkoły muzycznej w Opolu, został zarejestrowany dzięki uprzejmości Radia Opole i wieloletniej współpracy - wyjaśnia Piotr Kosarga. - Koncert ten ma tytuł "Mirecki, Stolpe, Żeleński - zapomniane arcydzieła polskiej kameralistyki XIX wieku". Głównym celem tego projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców tej zapomnianej, polskiej muzyki, w tym przypadku polskiej kameralistyki XIX wieku, w szczególności tria fortepianowego.

Dodajmy, że jest to projekt, jaki artyści realizują w związku ze stypendium przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Konkursu o stypendia twórcze oraz z zakresu upowszechniania kultury", przyznanego jeszcze pojawieniem się pierwszych ograniczeń w działalności sektora kultury w związku z pandemią. Nagrania dokonanego przez realizatorów Radia Opole Arkadiusza Tomasza Czyżewskiego oraz Pawła Oliwy, poprzedzonego wprowadzeniem z udziałem Piotra Kosargi, będzie można posłuchać w niedzielę (27.12) od godziny 12:00 w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, którego można słuchać w systemie DAB+ lub przez Internet.
Piotr Kosarga

Zobacz także

2020-12-10, godz. 08:45, Kultura i rozrywka Pieśni patriotyczne zabrzmią w Studiu M Radia Opole. To propozycja na najbliższą niedzielę Kolejny koncert w ramach 'Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi' odbędzie się w Studiu M imienia SBB w najbliższą niedzielę. » więcej 2020-12-07, godz. 19:39, Patronaty - polecamy Dwa wieczory z muzyką Beethovena w Filharmonii Opolskiej 11 i 12 grudnia Filharmonia Opolska zaprasza na dwa wieczory z muzyką Beethovena, zatytułowane „Beethoven. Wszystkie Koncerty vol. 1 i vol. 2”. Będzie można wysłuchać kompletu pięciu koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena… » więcej 2020-11-30, godz. 17:29, Patronaty - polecamy Kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej już w piątek - zobacz on-line! Muzycy Filharmonii Opolskiej wracają na scenę. Zasiąść na widowni aktualnie nie można, ale uczestniczenie w koncercie jak najbardziej jest możliwe. Już w najbliższy piątek (4.12) filharmonia zaprasza na koncert kameralny „Na dworze… » więcej 2020-11-14, godz. 21:50, Kultura i rozrywka Od pół wieku "szukają, burzą i budują". Grupa SBB świętuje 50-lecie w Radiu Opole w Studiu M ich imienia [ZDJĘCIA] To wieczór pełen wspomnień, emocji i muzycznych podróży. Za nami panel dyskusyjny pod hasłem „Szukaj, burz i buduj”, poświęcony historii zespołu SBB. Poprowadził go dziennikarz Radia Opole - Jacek Rudnik. » więcej 2020-11-08, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Już dziś Opolskie Zaduszki Jazzowe w NCPP - wydarzenie online Opolskie Zaduszki Jazzowe już dziś (8.11) w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas koncertu wystąpią Krzysztof Ścierański, Adam Wendt, Krzysztof 'Puma' Piasecki, Jan Nowicki, Bartek Eskubai, Filip Hornik oraz Jacek Hor… » więcej
96979899100101102
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »