Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-12-25, 18:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nagranie z arcydziełami polskiej kameralistyki zabrzmi premierowo w Radiu Opole 2 KULTURA!

Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Pandemia uniemożliwiła zrealizowanie projektu koncertowo, ale przy wsparciu Radia Opole udało się zarejestrować materiał, który premierowo zabrzmi w najbliższą niedzielę (27.12).
Trzy kompozycje przeznaczone na trio fortepianowe miały być przedstawione przed miesiącem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w formie koncertowej, jednak z uwagi na pandemiczne ograniczenia okazało się to niemożliwe. Materiał został jednak zarejestrowany bez udziału publiczności, a całość zaprezentowana zostanie w najbliższą niedzielę (27.12) w audycji "Zapomniana klasyka". Należy przy tym podkreślić, że jest to projekt realizowany przez zespół "Apeiron Trio" - wiolonczelisty Jana Czai, pianistki Hanny Lizinkiewicz oraz skrzypka Piotra Kosarga, czyli artystów związanych z Opolszczyzną.

- Koncert, który miał się odbyć 5 listopada właśnie w sali koncertowej szkoły muzycznej w Opolu, został zarejestrowany dzięki uprzejmości Radia Opole i wieloletniej współpracy - wyjaśnia Piotr Kosarga. - Koncert ten ma tytuł "Mirecki, Stolpe, Żeleński - zapomniane arcydzieła polskiej kameralistyki XIX wieku". Głównym celem tego projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców tej zapomnianej, polskiej muzyki, w tym przypadku polskiej kameralistyki XIX wieku, w szczególności tria fortepianowego.

Dodajmy, że jest to projekt, jaki artyści realizują w związku ze stypendium przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Konkursu o stypendia twórcze oraz z zakresu upowszechniania kultury", przyznanego jeszcze pojawieniem się pierwszych ograniczeń w działalności sektora kultury w związku z pandemią. Nagrania dokonanego przez realizatorów Radia Opole Arkadiusza Tomasza Czyżewskiego oraz Pawła Oliwy, poprzedzonego wprowadzeniem z udziałem Piotra Kosargi, będzie można posłuchać w niedzielę (27.12) od godziny 12:00 w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, którego można słuchać w systemie DAB+ lub przez Internet.
Piotr Kosarga

Zobacz także

2023-07-19, godz. 18:05, Patronaty - polecamy Legenda rapu Kaliber 44 na Tarnograniu Muzyka alternatywna w szczerym polu, a do tego wyjątkowa atmosfera - już po raz szósty w Tarnowcu - niewielkiej miejscowości w gminie Lubsza, ok. 20 km od Brzegu - odbędzie się Festiwal Zespołów Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie”… » więcej 2023-07-11, godz. 10:23, Patronaty - polecamy "Kropka" w Głuchołazach - zobacz nasze relacje! 4 dni, 2 sceny i aż 5 koncertów z 30 w sumie wykonawcami - tak w skrócie przedstawia się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej „Kropka”, który po raz 15. odbędzie się w pięknej scenerii lasu bukowego w perełce Gór Opawskich… » więcej 2023-07-08, godz. 11:14, Patronaty - polecamy Koncert "Perły muzyki polskiej" już w niedzielę w Kluczborku Dwa koncerty tego cyklu już za nami, kolejny w najbliższą niedzielę (09.07). Mowa o Kluczborskich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej, W koncercie „Perły muzyki polskiej” artyści zabiorą słuchaczy w podróż po świecie polskiej… » więcej 2023-07-07, godz. 12:11, Kultura i rozrywka "Te nasze piosenki są po prostu cudne". VI Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA] Wiele wzruszeń i emocji towarzyszyło uczestnikom oraz artystom biorącym udział w koncercie, który odbył się wczoraj w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Za nami inauguracja VI Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2023. » więcej 2023-07-06, godz. 14:15, Kultura i rozrywka Rockowa uczta muzyczna na III edycji Festiwalu Żytstoock w Żytniowie Dwudniowe święto muzyki rockowej i wiele wydarzeń towarzyszących szykuje się na II Festiwalu Żytstoock w Żytniowie. Tradycyjnie impreza odbędzie w Stodole muzycznej. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »