Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-12-25, 18:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nagranie z arcydziełami polskiej kameralistyki zabrzmi premierowo w Radiu Opole 2 KULTURA!

Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Zespół Apeiron Trio [fot. materiały zespołu]
Pandemia uniemożliwiła zrealizowanie projektu koncertowo, ale przy wsparciu Radia Opole udało się zarejestrować materiał, który premierowo zabrzmi w najbliższą niedzielę (27.12).
Trzy kompozycje przeznaczone na trio fortepianowe miały być przedstawione przed miesiącem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w formie koncertowej, jednak z uwagi na pandemiczne ograniczenia okazało się to niemożliwe. Materiał został jednak zarejestrowany bez udziału publiczności, a całość zaprezentowana zostanie w najbliższą niedzielę (27.12) w audycji "Zapomniana klasyka". Należy przy tym podkreślić, że jest to projekt realizowany przez zespół "Apeiron Trio" - wiolonczelisty Jana Czai, pianistki Hanny Lizinkiewicz oraz skrzypka Piotra Kosarga, czyli artystów związanych z Opolszczyzną.

- Koncert, który miał się odbyć 5 listopada właśnie w sali koncertowej szkoły muzycznej w Opolu, został zarejestrowany dzięki uprzejmości Radia Opole i wieloletniej współpracy - wyjaśnia Piotr Kosarga. - Koncert ten ma tytuł "Mirecki, Stolpe, Żeleński - zapomniane arcydzieła polskiej kameralistyki XIX wieku". Głównym celem tego projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców tej zapomnianej, polskiej muzyki, w tym przypadku polskiej kameralistyki XIX wieku, w szczególności tria fortepianowego.

Dodajmy, że jest to projekt, jaki artyści realizują w związku ze stypendium przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Konkursu o stypendia twórcze oraz z zakresu upowszechniania kultury", przyznanego jeszcze pojawieniem się pierwszych ograniczeń w działalności sektora kultury w związku z pandemią. Nagrania dokonanego przez realizatorów Radia Opole Arkadiusza Tomasza Czyżewskiego oraz Pawła Oliwy, poprzedzonego wprowadzeniem z udziałem Piotra Kosargi, będzie można posłuchać w niedzielę (27.12) od godziny 12:00 w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, którego można słuchać w systemie DAB+ lub przez Internet.
Piotr Kosarga

Zobacz także

2019-07-15, godz. 17:00, Patronaty - polecamy Opole Songwriters Festival już wkrótce. Zobacz, kto wystąpi! - Stanowimy świetną alternatywę dla dużych, plenerowych festiwali. Stawiamy na bliski kontakt z artystami i muzykę, która jest dla nas najważniejsza. Nie zamykamy się na żaden gatunek i nurt muzyczny. Liczą się dobre piosenki. Od… » więcej 2019-07-11, godz. 15:55, Patronaty - polecamy Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” już w najbliższy piątek (12.07) rozpocznie się w Kołobrzegu. Wydarzenie potrwa do soboty (13.07). Odbywa się po raz pierwszy, a jego celem jest podtrzymanie… » więcej 2019-07-10, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Opole: poszukiwani wolontariusze na Nokta Festival 2019 Organizatorzy opolskiego festiwalu artystycznego Nokta poszukują wolontariuszy. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w czwartek (18.07) o godzinie 17:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2019-07-10, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Radio Opole zaprasza na wiolonczelową ucztę! Rusza VI Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. To jedyna tego typu impreza w Polsce, jedna z niewielu w Europie. W tym roku odbędzie się od 16 do 27 lipca. Jej uczestnicy szykują aż siedem koncertów. Każdy z nich prezentuje instrument… » więcej 2019-07-10, godz. 13:25, Patronaty - polecamy "Kropka" w Głuchołazach od 18 do 21 lipca. Radio Opole będzie na miejscu! Muszla Leśna Parku Zdrojowego Głuchołaz już wkrótce wypełni się artystami spod znaku muzyki poetyckiej, turystycznej, studenckiej. Wszystko za sprawą XIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej 'Kropka'. Festiwal potrwa… » więcej
146147148149150151152
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »