Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-07, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Lekcja historii muzyki i fuzja muzyki dawnej z nowoczesnością na III Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertową lekcję historii muzyki i fuzję muzyki dawnej z elementami nowoczesności. Takie atrakcje proponują organizatorzy tegorocznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Jednym z nietypowych połączeń, zaprezentowanych na sobotnich (06.10) koncertach, było uzupełnienie żeńskiego śpiewu a cappella improwizacjami saksofonowymi, współgrającymi z brzmieniem śpiewu chorałowego.
- Chcielibyśmy iść w kierunku lekkich połączeń i zestawień ciekawych instrumentów - mówi Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu. - Staramy się uatrakcyjniać co roku nasz program, nawiązując oczywiście do Mikołaja z Koźla, do tradycji franciszkańskiej i chorałowej. Kościół się wypełnia coraz bardziej, co nas bardzo, bardzo cieszy.

Jak przyznaje Wójcicki, festiwal to nie tylko muzyka średniowieczna, ale muzyka dawna w szerszym ujęciu. Organizatorom zależy nie tylko na zachowaniu pamięci o dokonaniach Mikołaja z Koźla, ale także na ukazaniu bogactwa muzyki dawnej, także takiej, która powstała na terenach dzisiejszej Opolszczyzny, czego przykładem może być prezentacja dzieł Silviusa Leopolda Weissa, urodzonego w Grodkowie.

- Staramy się ukazać rozwój muzyki przekrojowo - mówi Wójcicki. - I to jest właśnie, wydaje mi się, lekcja dla nas wszystkich, jak rozwijała się muzyka europejska. Musimy pamiętać, że gdyby nie incipity chorałowe, gdyby nie melodie chorałowe, które powstały w średniowieczu, to praktycznie system dur-moll mógłby jeszcze raczkować.

Festiwal Mikołaja z Koźla, który odbywa się po raz trzeci, zakończy się dzisiaj (07.10), a pozostały jeszcze 2 koncerty. Pierwszy, na którym wystąpi trio muzyki barokowej z Czech, rozpocznie się o godzinie 16:00. Finałowy koncert z udziałem orkiestry Accademia dell` Arcadia i kontratenora Bartosza Rajpolda zaplanowano na godzinę 19:00. Oba koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, a wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2018-05-12, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Fonogram Źródeł 2017 dla unikatowego albumu rodem z Opolszczyzny! Płyta z najstarszymi nagraniami muzyki tradycyjnej Śląska Opolskiego wygrała w konkursie Polskiego Radia Fonogram Źródeł 2017. » więcej 2018-05-12, godz. 18:50, Kultura i rozrywka Niekonwencjonalnie o tradycji. Konferencja poświęcona muzyce Opolszczyzny za nami To nie była typowa konferencja naukowa. Mowa o spotkaniu pod hasłem 'Muzyka tradycyjna Opolszczyzny - dziedzictwo i przyszłość', zorganizowanym w sobotę (12.05) w Muzeum Śląska Opolskiego. » więcej 2018-05-12, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Niegasnący pociąg do muzyki. Opolski Ekspres Dęty znów na trasie Opolski Ekspres Dęty przejechał (12.05) przez stację Opole Główne i ruszył w dalszą trasę. Tym razem Opole jest jednym z przystanków, bo pociąg wyjątkowo wyruszył z Kluczborka i zmierza do Grodkowa. » więcej 2018-05-11, godz. 23:35, Kultura i rozrywka Bałkańska muzyka cygańska wybrzmiała w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] The Freeborn Brothers wystąpił w legendarnym Studiu M Radia Opole. Muzycy koncertowali w kilkunastu krajach na świecie. Ich skoczna muzyka dotarła nawet do Brazylii. Kapela z Rzeszowa na swoim koncie ma cztery płyty. W swoim repertuarze… » więcej 2018-05-11, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Czwarty dzień 55 KFPP z TVP i program kabaretowo-muzyczny z Polsatem. Opole chce zorganizować dwie duże imprezy 200 tys. złotych na czwarty dzień 55 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki organizowany z Telewizją Polską i 650 tys. na dwudniową imprezę z Polsatem - na nadzwyczajnej, poniedziałkowej (14.05), sesji radni będą głosować nad stosowną… » więcej
189190191192193194195
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »