Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-07, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Lekcja historii muzyki i fuzja muzyki dawnej z nowoczesnością na III Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertową lekcję historii muzyki i fuzję muzyki dawnej z elementami nowoczesności. Takie atrakcje proponują organizatorzy tegorocznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Jednym z nietypowych połączeń, zaprezentowanych na sobotnich (06.10) koncertach, było uzupełnienie żeńskiego śpiewu a cappella improwizacjami saksofonowymi, współgrającymi z brzmieniem śpiewu chorałowego.
- Chcielibyśmy iść w kierunku lekkich połączeń i zestawień ciekawych instrumentów - mówi Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu. - Staramy się uatrakcyjniać co roku nasz program, nawiązując oczywiście do Mikołaja z Koźla, do tradycji franciszkańskiej i chorałowej. Kościół się wypełnia coraz bardziej, co nas bardzo, bardzo cieszy.

Jak przyznaje Wójcicki, festiwal to nie tylko muzyka średniowieczna, ale muzyka dawna w szerszym ujęciu. Organizatorom zależy nie tylko na zachowaniu pamięci o dokonaniach Mikołaja z Koźla, ale także na ukazaniu bogactwa muzyki dawnej, także takiej, która powstała na terenach dzisiejszej Opolszczyzny, czego przykładem może być prezentacja dzieł Silviusa Leopolda Weissa, urodzonego w Grodkowie.

- Staramy się ukazać rozwój muzyki przekrojowo - mówi Wójcicki. - I to jest właśnie, wydaje mi się, lekcja dla nas wszystkich, jak rozwijała się muzyka europejska. Musimy pamiętać, że gdyby nie incipity chorałowe, gdyby nie melodie chorałowe, które powstały w średniowieczu, to praktycznie system dur-moll mógłby jeszcze raczkować.

Festiwal Mikołaja z Koźla, który odbywa się po raz trzeci, zakończy się dzisiaj (07.10), a pozostały jeszcze 2 koncerty. Pierwszy, na którym wystąpi trio muzyki barokowej z Czech, rozpocznie się o godzinie 16:00. Finałowy koncert z udziałem orkiestry Accademia dell` Arcadia i kontratenora Bartosza Rajpolda zaplanowano na godzinę 19:00. Oba koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, a wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2018-06-11, godz. 21:20, Kultura i rozrywka 55. KFPP: alternatywne zakończenie. Rozpoczął się ostatni koncert festiwalu [ZDJĘCIA] Od wstępu Jazz Bandu Młynarski-Masecki rozpoczął się ostatni koncert 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Amfiteatrem rządzi muzyka alternatywna. » więcej 2018-06-11, godz. 12:17, Kultura i rozrywka Premiera muzycznej gry planszowej Muzeum Polskiej Piosenki przygotowało pierwszą grę planszową o polskiej piosence 'Gra muzyka'. Gra została pomyślana tak, by mogły w niej grać zarówno drużyny jak i pojedyncze osoby. » więcej 2018-06-10, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Siła melodii dla małych i dużych. Finał warsztatów "Power of melody" w Filharmonii Opolskiej Proste, wpadające w ucho melodie i nieskomplikowane instrumenty. To wszystko ma spowodować, że dorosłym łatwiej będzie edukować muzycznie swoje pociechy. 'Power of melody', czyli siła melodii, to cykliczne muzyczne warsztaty dla rodziców… » więcej 2018-06-09, godz. 20:47, Kultura i rozrywka 55. KFPP: Artyści walczą o nagrodę im. Karola Musioła. Rozpoczął się koncert "Premiery" [FILM, ZDJĘCIA] 9 piosenek startuje koncercie-konkursie Premier 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Utwory zostały wybrane przez Radę Artystyczną, powołaną przez Telewizję Polską i Miasto Opole. » więcej 2018-06-09, godz. 20:07, Wiadomości z regionu Wielość kultur i różnorodność języków zainteresowały opolan Wielość kultur i różnorodność języków zainteresowały rzesze opolan. Dla miłośników muzyki przygotowano minirecitale w języku hiszpańskim, francuskim i ukraińskim. W ramach II Festiwalu Kultur i Języków Świata z mieszkańcami… » więcej
184185186187188189190
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »