Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-07, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Lekcja historii muzyki i fuzja muzyki dawnej z nowoczesnością na III Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertową lekcję historii muzyki i fuzję muzyki dawnej z elementami nowoczesności. Takie atrakcje proponują organizatorzy tegorocznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Jednym z nietypowych połączeń, zaprezentowanych na sobotnich (06.10) koncertach, było uzupełnienie żeńskiego śpiewu a cappella improwizacjami saksofonowymi, współgrającymi z brzmieniem śpiewu chorałowego.
- Chcielibyśmy iść w kierunku lekkich połączeń i zestawień ciekawych instrumentów - mówi Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu. - Staramy się uatrakcyjniać co roku nasz program, nawiązując oczywiście do Mikołaja z Koźla, do tradycji franciszkańskiej i chorałowej. Kościół się wypełnia coraz bardziej, co nas bardzo, bardzo cieszy.

Jak przyznaje Wójcicki, festiwal to nie tylko muzyka średniowieczna, ale muzyka dawna w szerszym ujęciu. Organizatorom zależy nie tylko na zachowaniu pamięci o dokonaniach Mikołaja z Koźla, ale także na ukazaniu bogactwa muzyki dawnej, także takiej, która powstała na terenach dzisiejszej Opolszczyzny, czego przykładem może być prezentacja dzieł Silviusa Leopolda Weissa, urodzonego w Grodkowie.

- Staramy się ukazać rozwój muzyki przekrojowo - mówi Wójcicki. - I to jest właśnie, wydaje mi się, lekcja dla nas wszystkich, jak rozwijała się muzyka europejska. Musimy pamiętać, że gdyby nie incipity chorałowe, gdyby nie melodie chorałowe, które powstały w średniowieczu, to praktycznie system dur-moll mógłby jeszcze raczkować.

Festiwal Mikołaja z Koźla, który odbywa się po raz trzeci, zakończy się dzisiaj (07.10), a pozostały jeszcze 2 koncerty. Pierwszy, na którym wystąpi trio muzyki barokowej z Czech, rozpocznie się o godzinie 16:00. Finałowy koncert z udziałem orkiestry Accademia dell` Arcadia i kontratenora Bartosza Rajpolda zaplanowano na godzinę 19:00. Oba koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, a wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2018-07-22, godz. 14:05, Wiadomości z regionu Mocna energia w opolskim amfiteatrze. Na scenie znów zagościła zumba Energia, taniec, ruch i latynoskie rytmy. To wszystko zawarte jest w zumbie. Czwarty rok z rzędu miłośnicy takiej formy ćwiczeń spotykają się w Opolu. Dziś (22.07) na deskach amfiteatru tańczyło, skakało blisko 200 osób. » więcej 2018-07-13, godz. 18:30, Kultura i rozrywka Tydzień do legendarnej Kropki w Głuchołazach W przyszły piątek (20.07) rusza w Głuchołazach 12. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka. » więcej 2018-07-13, godz. 07:15, Kultura i rozrywka Kaliber 44 zagra na opolskim rynku Znany katowicki hip-hopowy zespół Kaliber 44 zagra na opolskim rynku w ramach Sceny Letniej organizowanej przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-07-11, godz. 13:05, Patronaty - polecamy Jest lipiec, jest "Kropka"! Radio Opole w Głuchołazach 5 koncertów, ponad 20 wykonawców, kilkadziesiąt godzin muzycznej uczty - jednym słowem: Kropka. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka w Głuchołazach to aktualnie jeden z największych w Polsce festiwali piosenek znanych… » więcej 2018-07-10, godz. 15:57, Patronaty - polecamy Włącz radio i przenieś się w wyjątkowe miejsce! Czas Owczarni nadchodzi. Też tam będziemy! Muzyczna Owczarnia - co to takiego? To tu swego czasu 50 urodziny obchodził światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, 25-lecie twórczości świętował Marek Raduli. a Wojtek Pilichowski powiedział kiedyś: „Nie zagrać w Muzycznej Owczarni… » więcej
179180181182183184185
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »