Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-07, 13:53 Autor: materiały wydawnictwa/oprac. Agnieszka Lubczańska

"Widzenie Eneasza" - książka Piotra Goćka już dostępna

Piotr Gociek [fot. Maciej Marciński]
Piotr Gociek [fot. Maciej Marciński]
Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie tworzą wiersze nowe, a w połowie utwory z niedostępnych dziś, unikatowych arkuszy i tomików. 24 listopada w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w 22/24 w Warszawie odbędzie się wieczór poetycki z autorem. Spotkanie poprowadzi red. Jakub Moroz, a wiersze będzie czytał Michał Chorosiński. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Z noty wydawcy:

To poetyckie życie sekretne, któremu za motto mogłyby służyć słowa Tadeusza Borowskiego: „Być poetą – znaczy mówić światu «nie»”. Dawniej był to bunt przeciw komunistycznej władzy i tyranii kłamstwa, potem przeciw bylejakości świata, teraz przeciw przemijaniu i śmierci. Patronami tych zmagań są autorzy bardzo różni, od Zbigniewa Herberta i Josifa Brodskiego po amerykańskich i brytyjskich poetów (nie tylko generacji pop)”.

Okładka tomiku Piotra GoćkaKrzysztof Masłoń o tomie „Widzenie Eneasza”:

Jeśli czytelnik nie odnajdzie w wierszach Piotra Goćka samego siebie, to znaczy, że gdzieś po drodze zgubił wrażliwość, o ile w ogóle taką miał. Są w tym tomie wiersze o ogromnym ciężarze gatunkowym, także odnoszące się bezpośrednio do naszej współczesności z dnia na dzień stającej się historią, są refleksje nad lekturami, zamyślenia wręcz filozoficzne, dominuje jednak niezwykły a wyczuwalny niemal od pierwszej strofy nostalgiczny ton sprawiający, że liryka ta trafia do serca i wzrusza w sposób najprostszy z możliwych. Najskuteczniejszy.

O autorze:

Piotr Gociek – pisarz, krytyk, publicysta, radiowiec. Autor powieści „Demokrator”, zbioru opowiadań „Czarne bataliony” i kilku książek non-fiction, w tym eseju podróżniczo-historycznego „Kreta subiektywnie”. Związany w przeszłości z radiem RMF FM i Radiem Plus, współpracuje z Polskim Radiem i TVP Kultura. Autor kilku tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Najważniejsze tytuły prasowe w których publikował to „Rzeczpospolita”, tygodniki „Ozon”, „Wprost” i „Uważam Rze”, miesięczniki „Kino”, „Czas Kultury”, „Focus Historia” i „Nowa Fantastyka” oraz kwartalnik „Fronda”. Jeden z założycieli i autorów tygodnika „Do Rzeczy”. Piotr Gociek na antenie Radia Opole w każdy wtorek po 12:00 w ramach audycji Loża Radiowa wraz z Piotrem Mocem analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce.

Publikacja "Widzenie Eneasza" powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów. Radio Opole jest patronem medialnym książki.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Volumen
Okładka książki 'Widzenie Eneasza' Piotra Goćka
Zaproszenie Widzenie Eneasza premiera książki

Zobacz także

2021-11-25, godz. 16:25, Patronaty - polecamy O jego życie 3 lata temu walczyła cała Polska – Dawidek Drapacz znów potrzebuje pomocy! Chłopiec urodził się z ciężką wadą serca i płuc oraz bardzo wąskimi tętnicami płucnymi. W Polsce, mimo starań lekarzy, wielu zabiegom i operacjom, wad tych nie udało się skorygować. Z każdym dniem jego serduszko było coraz… » więcej 2021-11-23, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Stradivarius zagości w Filharmonii Opolskiej już w ten piątek! Już w najbliższy piątek (26.11) o godzinie 19:00 Filharmonia Opolska zaprasza na koncert z cyklu Strefa Gwiazd. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Neumanna wystąpią wraz z wybitnym wiolonczelistą Pablo Ferrándezem, który… » więcej 2021-11-23, godz. 12:14, Patronaty - polecamy Rozdanie nagród i wyróżnień laureatom 12. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2021 Jak podkreślają organizatorzy, konkurs ten jest doskonałą okazją do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. » więcej 2021-11-22, godz. 14:46, Patronaty - polecamy Czas na Magiczne Charytatywne Andrzejki! Już po raz piąty Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych nr 13 w Opolu zaprasza na Magiczne Charytatywne Andrzejki. Wszystkie bilety-cegiełki w cenie 250 złotych od pary już się sprzedały. » więcej 2021-11-22, godz. 14:33, Patronaty - polecamy Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej… Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »