Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-09-14, 18:57 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ślaski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena po raz 30. w Głogówku

Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
- Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność – tak jubileuszowy, bo już 30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena zapowiadają jego organizatorzy. Wydarzenie potrwa od 15 września do 2 października w Głogówku. W programie siedem koncertów. Na wszystkie wstęp jest wolny! Festiwal zainaugurują otwarte warsztaty chóralne, które poprowadzi Oskar Koziołek-Goetz.
Jubileuszową, trzydziestą odsłoną Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena mają rządzić światy równoległe: rozbiegania i zatrzymania, moda i staroświeckość, a przy tym melancholia i wizje energetyczne. Dzięki gościom: Baltic Neopolis Virtuosi, Tomaszowi i Adamowi Tomaszewskim, Hyukowi Lee, Wajnberg Trio, Orkiestrze Filharmonii Opolskiej oraz Metropolis Piano Quartet, słuchacze będą mogli poznać muzyczne koncepcje odmienne od tych uznanych za kanoniczne. Tegoroczne święto muzyki to także okazja do zaprezentowania lokalnych debiutów, podczas których usłyszymy Juliannę Trinczek i Rafała Porembę.

Program rozpoczną w czwartek (15.09) otwarte warsztaty chóralne i kształcące emisję głosu, natomiast pierwszy koncert wybrzmi dziełem samego patrona – kwartetem smyczkowym Serioso w aranżacji na oktet już w sobotę (17.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Kolejne koncerty odbędą się 19, 20, 22 i 25 września w Centrum Kultury w Głogówku, ponownie w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku wybrzmi koncert 23 września i na zakończenie festiwalu 2 października.

Szczegółowe informacje na temat koncertów można znaleźć na stronie Muzeum Regionalnego w Głogówku - zobacz tu: http://muzeum.glogowek.pl/30-slaski-festiwal_im-ludwiga-van-beethovena

Przypomnijmy, że bezpośrednim następstwem pobytu jesienią 1806 roku Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 gospodarzowi zamku w Głogówku. W zamku działał wtedy znakomity zespół orkiestrowy pod kierunkiem miejscowego dyrygenta, niejakiego Haszka. Doskonałe wykonanie II Symfonii zapoczątkowało bardzo przyjazne kontakty hrabiego z kompozytorem. Podczas pobytu na tutejszym zamku Beethoven sam grał kilkakrotnie.

Organizatorami 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zobacz także

2022-09-24, godz. 18:06, Patronaty - polecamy "Nie hejtuję - motywuję!" - konkurs Jest niestety wszechobecny i bardzo niebezpieczny. Może przybierać różne formy i nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką. Ma sprawić przykrość. Mowa o hejcie. - Namów swoją klasę już dziś i wspólnie nagrajcie ciekawy film… » więcej 2022-09-24, godz. 15:31, Patronaty - polecamy Twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej tradycję kroszonkarstwa przekazuje swoim uczniom. Finał projektu "Mistrz Tradycji" 15 grudnia Od maja twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej uczy sztuki kroszonkarstwa ośmioro uczniów. Każdy z nich ma już wypracowany własny wzór kwietny, a teraz przenoszą go na inne materiały. Finał przedsięwzięcia planowany jest na… » więcej 2022-09-24, godz. 13:13, Patronaty - polecamy „W Betanii jest życie 2022… - bo każda chwila jest ważna” Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie po raz 10 ruszyło z kampanią społeczną „W Betanii jest życie”. „Każda chwila jest ważna” - to hasło tegorocznej edycji. Wydarzenie będzie realizowane do końca roku. W ramach kampanii zaplanowano… » więcej 2022-09-23, godz. 20:46, Patronaty - polecamy 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe zostanie uczczona w Jasienicy Dolnej 14 sierpnia minęła 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się w najbliższą niedzielę (25.09) w Jasienicy Dolnej, w gminie Łambinowice. Początek o godz. 11:00. » więcej 2022-09-20, godz. 15:23, Patronaty - polecamy Gmina Tarnów Opolski zaprasza na dożynki Już w niedzielę (25.09) za plony dziękować będą naturze, a rolnikom za pracę mieszkańcy gminy Tarnów Opolski. Dorocznym zwyczajem uhonorowane też zostaną osoby zasłużone dla rozwoju i promocji gminy. Świętowanie odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »