Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-05-16, 08:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj historię rolnictwa na wsi śląskiej na wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej

Poznaj historię rolnictwa na wsi śląskiej na wyjątkowej wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej - wernisaż już w sobotę [fot. materiały organizatora, MWO]
Poznaj historię rolnictwa na wsi śląskiej na wyjątkowej wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej - wernisaż już w sobotę [fot. materiały organizatora, MWO]
Historia gospodarcza chłopów górnośląskich w okresie pouwłaszczeniowym - to temat wystawy „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)”. Przygotowania do niej trwały od 2 lat. Efekty będzie można obejrzeć po raz pierwszy w Noc Muzeów, czyli w najbliższą sobotę (18.05). Wernisaż rozpocznie się o godz. 19:00 w spichlerzu ze Sławięcic Muzeum Wsi Opolskiej.
Akcent położony będzie na gospodarowaniu na roli i hodowli jako głównych zajęciach ludności wiejskiej. Będzie można też dowiedzieć się, jak ludność wiejska włączała się w nowoczesne sposoby gospodarowania, spółdzielczości, szkolnictwa i oświaty rolniczej, a także poznać, jak przebiegała modernizacja życia i pracy oraz wynikające stąd zmiany cywilizacyjne i mentalnościowe mieszkańców wsi śląskich.

Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany fotografiami katalog – dostępny w formie papierowej i elektronicznej. Jego autorką, a także kuratorką całej ekspozycji jest dr Elżbieta Oficjalska. Autorem koncepcji plastycznej jest Andrzej Sznejweis.

O wystawia, a także innych wydarzeniach szykowanych podczas Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Opolskiej w audycji "Dobry moment" Katarzyny Zawadzkiej opowiedział Jarosław Gałęza, dyrektor MWS. Rozmowa w całości jest do posłuchania poniżej.



Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wsi Opolskiej. Radio Opole wystawę „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)” objęło patronatem medialnym.
Plakat

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego.

Zobacz także

57585960616263
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »