W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni - jaka jest ich historia, jakie znaczenie dla miasta miała ich działalność? O tym można się dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Ekspozycja jest już otwarta w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca przyszłego roku.
Druga połowa XIX wieku w Opolu to wielkie zmiany w krajobrazie przemysłowym miasta. Dzięki bogatym złożom margla kredowego, lokalizacji nad Odrą oraz połączeniu kolejowemu (od 1843 roku z Brzegiem i Wrocławiem) rozpoczyna się tu intensywna produkcja cementu: w 1857 roku katowicki przedsiębiorca Friedrich W. Grundmann stawia tu pierwszą cementownię (do II wojny światowej było ich 9), dając początek zjawisku, które przez kolejne kilkadziesiąt lat będzie determinowało kierunek i dynamikę rozwoju gospodarczego, urbanistycznego, demograficznego, a nawet kulturalnego miasta.
Kuratorką wystawy jest Bogna Szafraniec, autorką koncepcji - Iwona Solisz. Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Opolu. Projekt: Biuro 87a Architekci, Branding Studio Kolorama. Sponsorzy: Cementownia Odra, Cementownia Górażdże.
Radio Opole wystawę „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” objęło patronatem medialnym.