Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-04, 09:32 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś Barbórka. "Na terenie Opolszczyzny mamy kopalnie odkrywkowe i białych górników"

Archiwum: Barbórkowe spotkanie górników z Górażdży [fot. archiwum Górażdże Cement]
Archiwum: Barbórkowe spotkanie górników z Górażdży [fot. archiwum Górażdże Cement]
Cementownia Odra w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Cementownia Odra w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Dzisiaj Barbórka, czyli święto górników. Z tej okazji Muzeum Śląska Opolskiego przygotowało warsztaty dla dzieci, można także zwiedzać wystawę. - Na terenie Opolszczyzny mamy kopalnie odkrywkowe i białych górników - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Iwona Solisz, dyrektor muzeum.
- To są kopalnie może nie czarnego materiału, jak się kojarzy Śląsk, ale białego. Na Opolszczyźnie jest wydobywany kamień wapienny, margle. A to wszystko w związku z tym, że Opolszczyzna słynie z produkcji cementu - wyjaśnia gość Radia Opole.

W Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać wystawę o cementowniach, które działały w Opolu na przestrzeni wieków i które zmieniły krajobraz i charakter miasta. - Ta zmiana była radykalna i wiąże się z rozwojem przemysłu w XIX wieku, w ogóle z rewolucją przemysłową i w ogóle z tym, co się działo w Opolu w tamtym czasie. Oprócz tego, że to już była rejencja, że doprowadzono tory, czyli mamy transport kolejowy, to faktycznie rozpoczęcie produkcji cementu i odkrycie, że w Opolu są świetne złoża wapienne do tego, żeby ten cement portlandzki produkować, spowodowało, że to właśnie tutaj powstało najwięcej cementowni - dodała Iwona Solisz.

Pierwsza cementownia została otwarta w 1857 roku, ale na przełomie XIX i XX wieku działało w Opolu dziewięć cementowni. - Dzięki cementowniom, dzięki bogaceniu się społeczeństwa, dzięki zasobności przedsiębiorców, którzy te cementownie otwierali, miasto się rozwijało, rozrastało, powstawały nowe dzielnice dla pracowników cementowni, ale też dla innych zawodów i tego, co się działo w mieście, w sensie takiego rozwoju społecznego, gospodarczego. W każdym wymiarze przemysł wpłynął korzystnie i pozytywnie na rozwój Opola - podkreśla dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta" można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego do 30 czerwca.
Iwona Solisz cz. 1
Iwona Solisz cz. 2
Iwona Solisz cz. 3

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 20:20 Hospicjum Betania zachęca do zabawy przez pomaganie. Przed nami X bal charytatywny Piłka z autografami mistrzów Polski i Europy 2022 w siatkówce czy tradycyjne złote serduszko - to część gadżetów, które będzie można wylicytować podczas… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 W Brzegu ulatniał się gaz. Ewakuowano mieszkańców budynku wielorodzinnego Ulatniający się gaz wyczuli mieszkańcy bloku przy ul. Cegielnianej w Brzegu. Na miejsce wezwano straż pożarną. Jednej osobie ratownicy musieli udzielić… » więcej 2023-02-01, godz. 19:10 Będzie skatepark w Strzelcach Opolskich. Pomoże dotacja z urzędu marszałkowskiego Niemal 130 tysięcy złotych dotacji na budowę skateparku pozyskała gmina Strzelce Opolskie z urzędu marszałkowskiego. » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 GDDKiA organizuje spotkanie ws. obwodnicy Lędzin. Czy będą spory? Na spotkanie informacyjne w sprawie budowy obwodnicy Lędzin w ciągu drogi krajowej nr 46 zaprasza opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Aut… » więcej 2023-02-01, godz. 18:25 "Mamy duży problem". Poradnia Zdrowia Psychicznego w Prudniku już działa 600 tysięcy złotych kosztowało dostosowanie pomieszczeń Prudnickiego Centrum Medycznego na Poradnię Zdrowia Psychicznego. Jej zadaniem jest leczenie zaburzeń… » więcej 2023-02-01, godz. 17:40 Znowu będzie mocno wiało na Opolszczyźnie Jest ostrzeżenie dla województwa opolskiego przed silnym wiatrem. » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Półtorej godziny relaksu z jogą dla uczniów ZSZ im. Staszica w Opolu Joga, techniki relaksacyjne, automasaż i praca nad oddechem. W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu zorganizowano warsztaty dla uczni… » więcej 2023-02-01, godz. 16:15 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin chce odwołania Rafała Bartka Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin złożyło petycję o odwołanie Rafała Bartka z funkcji przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. W uzasadnieniu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Opole: chciał szybko zdobyć pieniądze, teraz grozi mu kilka lat w więzieniu Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 54-letniego Waldemara L., który strasząc nożem miał żądać pieniędzy od przypadkowo spotkanego mężczyzny… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Głuchołazy: mieszkańcy mają okazję wykazać się obywatelską inwencją Startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Głuchołazy. Jej mieszkańcy sami zdecydują o przeznaczaniu 200 tysięcy złotych. Mogą wskazać konkretne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »