Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-10-24, 12:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Tydzień Patriotyczny w Muzeum Ziemi Kozielskiej

Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Na cykl spotkań historyczno-kulturalno-społecznych z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zaprasza Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach Tygodnia Patriotycznego zaplanowano od 10 do 16 listopada szereg wydarzeń kulturalnych i naukowych. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej.

W ramach Tygodnia Patriotycznego 11 listopada o godz. 15.00 rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości z akompaniamentem Katarzyny Rzeszutek, a później projekcja filmu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei w niedzielę 13 listopada o godz. 11:00 z siedziby muzeum na kozielski rynek ruszy defilada, podczas której zaprezentuje się Sekcji Konna Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Podczas Tygodnia Patriotycznego nie zabraknie też specjalnie na tę okazję przygotowanych wystaw, a na finał odbędzie się XXVII Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. „Kędzierzyn-Koźle. Miasto pogranicza – pogranicza w mieście. Doświadczenia historyczne a współczesność” przygotowane przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Początek o godz. 10:00 w siedzibie muzeum.


Radio Opole organizowany przez Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu Tydzień Patriotyczny objęło patronatem medialnym. Partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Śląski w Opolu oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kędzierzynie-Koźlu.


Program:

Czwartek 10 listopada
10.00
– hol Filii nr 5 – wystawa pt. „Niepodległość dla Polski 1918” ze zbiorów MBP,
11.00 – MBP i sieć bibliotek – warsztaty dla dzieci pt. „Pamiętajmy o symbolach”.


Piątek 11 listopada

15.00
– Muzeum – wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości, prowadzenie: Izabela Migocz, akompaniament: Katarzyna Rzeszutek.
16.00 – Muzeum – projekcja filmu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.


Sobota 12 listopada

14.00
– online – finał konkursu dla młodzieży na komiks pt. „100. Rocznica Przyłączenia Części Górnego Śląska Do Polski”.


Niedziela 13 listopada
11.00
– kozielski rynek, kierunek parking przy Muzeum - defilada i prezentacja Sekcji Konnej Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.


Poniedziałek 14 listopada

10.00
– Muzeum „Tańce na dworach polskich na przełomie XIV i XV wieku”. Wykład – pokaz – warsztaty. Prowadzenie: Justyna Domżalska-Mańka.


Wtorek 15 listopada

12.00
– Muzeum – wernisaż wystawy oraz wykład pt. „100. Rocznica Związku Polaków w Niemczech na Ziemi Kozielskiej”. Przygotowanie wystawy: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Ziemi Kozielskiej. Wykład wygłosi Bolesław Bezeg.


Środa 16 listopada

10.00
– Muzeum – XXVII Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. „Kędzierzyn-Koźle. Miasto pogranicza – pogranicza w mieście. Doświadczenia historyczne a współczesność”. Przygotowanie: Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.


Źródło: https://muzeumkozle.pl/tydzien-patriotyczny-10-16-11-2022-r/Plakat

Zobacz także

2022-12-02, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Dworski Jarmark Świąteczny w Przydrożu Wielkim Dworski Jarmark Świąteczny zostanie otwarty 11 grudnia w Przydrożu Wielkim. To wydarzenie organizowane przy współudziale Gminy Korfantów, w jednym z najpiękniejszych obecnie miejsc w tej gminie, czyli odrestaurowanym Dworku w Przydrożu… » więcej 2022-12-02, godz. 13:57, Patronaty - polecamy Memoriał trenera Edwarda Faciejewa Klub Judo AZS Opole i Uczniowski Klub Sportowy OKAY zapraszają na Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend (03-04.12) w Stegu Arenie przy ul. Oleskiej 70 w Opolu. Podczas zawodów na matach judo… » więcej 2022-12-01, godz. 17:16, Patronaty - polecamy Konferencja naukowo-szkoleniowa o uzależnieniach 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbędzie się w najbliższy piątek (02.12) na Uniwersytecie Opolski. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia… » więcej 2022-11-30, godz. 15:55, Patronaty - polecamy Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych W piątek (02.12) w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Początek o godz. 11:00. Wręczenie Ikony Opolszczyzny i ogłoszenie wyników zaplanowano po godz. … » więcej 2022-11-30, godz. 13:09, Patronaty - polecamy VIII Mikołajkowy Bieg w Żytniowie W niedzielę (04.12) wystartuje VIII Mikołajkowy Bieg w Żytniowie. Zmagania odbędą się na dystansie 5 km. W programie są też biegi dzieci oraz zbiórka na rzecz Moniki Urbaniak z Dalachowa, która zmaga się z mukowiscydozą. Przewidziano… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »