Spektakl ,,Baba (O!)polska" to monodram. Główna bohaterka swoje życie poświęciła rodzinie, całe dnie spędza w kuchni, a rytm jej życia wyznacza domowy jadłospis i trasa dom-zakupy-dom. Przez lata przywykła do codziennej rutyny. Bohaterkę poznajemy w momencie, gdy w jej życiu pojawia się coś, co nieodwracalnie wzburzy porządek rzeczy – przeprowadza się wraz z mężem na Opolszczyznę, To punkt zwrotny, który sprawi, że pozbawiona marzeń, na nowo zacznie porządkować swój świat. Przeprowadzka okazuje się punktem zwrotnym w podjęciu nowych wyzwań.
Główną rolę zagra aktorka teatralna i filmowa, solistka na stałe związana z Teatrem Capitol we Wrocławiu, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach, bajkach i rewiach - Elżbieta Kłosińska. Artystka jest laureatką konkursów wokalnych. Występowała w licznych koncertach oraz prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą.
- Zostałam zaproszona do tego projektu i bardzo się cieszę, że go przedstawię publiczności - podkreśla aktorka i pieśniarka Elżbieta Kłosińska. - Będę chciała w postaci polskiej, opolskiej baby, być sobą. Być kobietą prawdziwą, która opowie o swoich radościach, o swoich marzeniach…
Reżyserem spektaklu jest Michał Szachnowski. Aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu – Elżbieta Kłosińska gra rolę tytułową, a także jest autorką muzyki i opracowania muzycznego przedstawienia. Kostiumy przygotowała Rozwita Libera-Szwęk, scenografię – Jakub Sawicz, aranżacje Grzegorz Stempin, a za realizację dźwięku i świateł odpowiada Tomasz Puchalski.
Dłuższa rozmowa z aktorką, a także reżyserem spektaklu i prezes zarządu Stowarzyszenie "Pro Arte" na rzecz promocji kultury - Moniką Bielską jest do posłuchania na naszej stronie tu:
O kulturze – debata.
Organizatorem spektaklu jest Stowarzyszenie "Pro Arte" na rzecz promocji kultury. Stowarzyszenie powstało w marcu tego roku z inicjatywy dawnych członków grupy teatralnej Teatru Komedia. Głównym jego celem jest powołanie i prowadzenie (O!)polskiego Teatru Rozmaitości, a także prowadzenie działalności artystycznej, kulturalnej, muzycznej i poetyckiej oraz działalności polegającej na ułatwieniu dostępu do dóbr kultury grupą z mniejszymi szansami.